Nadzór nad aplikacjami sędziowskimi i prokuratorskimi będzie sprawował minister sprawiedliwości. Będzie też ogłaszał w drodze zarządzenia limity przyjęć na wymienione wyżej aplikacje w zależności od zapotrzebowania. Wyznaczając limity zasięgnie opinii prokuratora generalnego.
Nabór na specjalistyczne aplikacje: sędziowską i prokuratorską będzie się odbywał w dwóch etapach. Pierwszy to test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa, a drugi etap to praca pisemna sprawdzająca umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.
Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu będzie uzyskanie odpowiedniej ilości punktów z testu - próg ten określi minister sprawiedliwości.
Jeżeli liczba kandydatów, którzy uzyskali minimalną liczbę punktów, jest większa niż dwukrotność limitów przyjęć na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w danym roku, do drugiego etapu konkursu dopuszczeni zostają kandydaci, stosownie do liczby uzyskanych punktów, w liczbie odpowiadającej dwukrotności limitów przyjęć.
Przed przystąpieniem do konkursu kandydat będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty za udział w konkursie., a kwotę określi minister sprawiedliwości.

Przeczytaj także: Likwidacja aplikacji ogólnej 

Po przeprowadzeniu konkursu komisja konkursowa przedstawia Dyrektorowi Krajowej Szkoły listę kwalifikacyjną kandydatów na aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej. Osoba umieszczona na liście kwalifikacyjnej może, w terminie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej, złożyć do Dyrektora Krajowej Szkoły wniosek o przyjęcie na aplikację sędziowską lub aplikację prokuratorską.
Aplikantem aplikacji sędziowskiej albo aplikacji prokuratorskiej może zostać osoba:
1) która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) która posiada nieposzlakowaną opinię;
3) która nie została skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4) która ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
5) której stan zdrowia pozwala na wykonywanie obowiązków aplikanta.

Aplikacja sędziowska i aplikacja prokuratorska trwają 36 miesięcy i rozpoczynają się nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia list kwalifikacyjnych.

Przeczytaj także: W 2015 roku zniknie aplikacja ogólna 

Co ważne w trakcie aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej aplikanci są zatrudnieni na etatach aplikanckich i odbywają zajęcia w Krajowej Szkole. Aplikant aplikacji sędziowskiej zostaje zatrudniony w sądzie okręgowym, aplikant aplikacji prokuratorskiej zostaje zatrudniony w prokuraturze okręgowej.

Obecnie w KSSiP szkolenie rozpoczął liczący 180 osób VI rocznik aplikantów aplikacji ogólnej. W 2016 r. odbędzie się już nabór na aplikacje specjalistyczne: sędziowską i prokuratorską.
Uchwała trafiła do Prezydenta i Marszałka Senatu.

Więcej: Sejm RP>>>