Dzieje ofiarności na rzecz Uniwersytetu Krakowskiego sięgają czasów jego założenia. Uniwersytet rozwijał się dzięki hojności monarchów, elit społecznych, zarówno duchownych (biskupów, kanoników), jak i świeckich (możnowładztwa, szlachty, bogatego mieszczaństwa), a także profesorów uniwersyteckich. Sam nawet główny gmach uniwersytecki – Collegium Maius – był darem, fundacją monarszą, a rozwijał się i wzbogacał dzięki ofiarności różnych donatorów. Zawiera też w sobie specjalnie tu zebrane pamiątki – portale, tablice – po innych domach uniwersyteckich, już nie istniejących, które zostały niegdyś uczelni ofiarowane.

Zobacz: Uczelnie kuszą chętnych obniżając progi punktowe>>>

Ideą wystawy, zorganizowanej dla uczczenia 650-lecia założenia Uniwersytetu, jest zaprezentowanie wybranych obiektów ze zbiorów muzealnych i archiwalnych, obrazujących ideę mecenatu i różnych jego form. Wystawa ma przypomnieć sylwetki darczyńców, oraz dobro, które po nich pozostało w prastarych ścianach najstarszej budowli uniwersyteckiej, w postaci bogatej kolekcji, zrodzonej z ich darowizn. Ma także przypomnieć 50-lecie uroczystego otwarcia Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w gmachu Collegium Maius w 1964 roku podczas jubileuszu 600-lecia założenia uczelni.
 
 
Wystawa zobrazuje, że nasz uniwersytet wyrósł i wciąż się rozwija na skutek ofiarności ludzi i instytucji począwszy od epoki staropolskiej, kiedy ofiarodawcami byli wyłącznie bogaci, aż po czasy współczesne, gdy są nimi już nie tylko ustosunkowani przedstawiciele państwa, gospodarki, kultury i nauki, ale i zwykli obywatele. Uniwersytet potrzebuje tego wsparcia, szczyci się nim jako wyrazem uznania i oddania swych wychowanków i szacunku ze strony państwa i narodu, odwdzięcza się poprzez pracę i dorobek.
 
 
Wystawa odbędzie się pod patronatem Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej.
 
Finansowo wystawę wpiera wydawnictwo Wolters Kluwer.
 
Szczegóły
Start:
7 maja 2014 12:00
Koniec:
6 sierpnia 2014 17:00
Strona: