Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Wyniki egzaminów prawniczych w drugiej połowie kwietnia

Wyniki egzaminów prawniczych w drugiej połowie kwietnia

04.04.18

Wyniki prawniczych egzaminów zawodowych będą znane w drugiej połowie kwietnia. W tym roku o tytuły: radcy i adwokata starało się łącznie 2181 osób.

articleImage: Wyniki egzaminów prawniczych w drugiej połowie kwietnia Własne

– Jak co roku z niecierpliwością czekamy na rezultaty wysiłków przyszłych radców – podkreśka Dziekan Włodzimierz Chróścik – Jesteśmy jednak spokojni o to, że zdecydowana większość zdających z naszej Izby doskonale sobie poradziła. Przez trzy lata aplikanci intensywnie przygotowują się do wykonywania zawodu, przechodzą symulację egzaminu, więc dobrze znają jego formułę. Sam egzamin pozwala więc zweryfikować zdobyte umiejętności i wiedzę i później z pewnością własnych kompetencji przystąpić do wykonywania zawodu –  dodaje.

Egzamin odbywał się w dniach 20-23 marca 2018 r. Egzaminowani rozwiązywali zadania jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin. Były to zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego, prawa gospodarczego oraz prawa administracyjnego, a także dotyczące etyki i zasad wykonywania zawodu. Prace egzaminacyjne mogły być sporządzane w formie pisemnej lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. Z tej drugiej możliwości skorzystali niemal wszyscy zdający.

Zagadnienia z opisem rozwiązań udostępniono na stronie internetowej resortu sprawiedliwości>>

Na egzaminie adwokackim zadania z prawa karnego i cywilnego polegały na sporządzeniu apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta. W przypadku zadania z prawa gospodarczego - na przygotowaniu odpowiedniej umowy; zadania z prawa administracyjnego - na sporządzeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego; zadania z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki - na przedstawieniu opinii prawnej.

Na egzaminie radcowskim zadania z prawa karnego i cywilnego również polegały na sporządzeniu apelacji. W przypadku zadania z prawa gospodarczego - na przygotowaniu pozwu; zadania z prawa administracyjnego - na sporządzeniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego; zadania z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki - na przedstawieniu opinii prawnej.

– Wszystkie dni egzaminu przebiegały bez zakłóceń, choć sam egzamin to duży wysiłek zarówno dla zdających, jak i organizatorów. Zdający z dużą dyscypliną i koncentracją podeszli do wykonywania zadań, w mojej opinii w tym roku dość wymagających. Z tego co wiem, za najtrudniejszą część zdający uznali prawo gospodarcze – należało bowiem napisać pozew w odniesieniu do bardzo złożonego stanu faktycznego. Dobrze sprawdziło się również nowe miejsce przeprowadzenia egzaminu, zdający mieli tam dobre warunki pracy – komentuje Dziekan Rady OIRP w Warszawie Włodzimierz Chróścik.

Źródło: oirpwarszawa.pl, stan z dnia 4 kwietnia 2018 r./ms

 Studencie, oto Twój pierwszy LEX! Sprawdź serwis LEXOTEKA – interaktywny zbiór przepisów za jedyne 99 zł>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE