Strona główna » Wiadomości » Aktualności » WSA: Podobne rozwiązanie kazusu nie gwarantuje pozytywnej oceny

WSA: Podobne rozwiązanie kazusu nie gwarantuje pozytywnej oceny

18.05.18

Błędna i niepełna apelacja karna, która była przedmiotem egzaminu adwokackiego zadecydowała o negatywnej ocenie całego sprawdzianu. Wojewódzki Sąd Administracyjny wczoraj, 15 maja nie podzielił zarzutów skarżącej, że podobne rozwiązanie kazusu u innych zdających pozwalało zdać egzamin.

articleImage: WSA: Podobne rozwiązanie kazusu nie gwarantuje pozytywnej oceny Własne

Komisja egzaminacyjna II stopnia nr 3 przy ministrze sprawiedliwości orzekła, że Ewa K. otrzymała ocenę niedostateczną za egzamin adwokacki przeprowadzony w dniach od 28 do 31 marca 2017 r.
Na negatywny wynik wpłynęło niewłaściwe rozwiązanie kazusu - apelacji karnej, choć inną część sprawdzianu Ewa K. zaliczyła na piątki i czwórki.

Trudny kazus karny
Zdaniem komisji egzaminacyjnej w omawianym kazusie należało zwrócić uwagę na błędną subsumpcję w sprawie przestępstwa znęcania się nad rodziną, gdyż oboje małżonków uprzykrzało sobie życie, a przemoc fizyczna po stronie oskarżonego nie występowała. Dlatego należało wnosić o uniewinnienie, czego zdająca Ewa K. nie zrobiła.
Ewa K. nie oceniła też prawidłowo błędu sądu w kwestii wycofania się z zeznań córki oskarżonego.

Nierówność zdających
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ewa K. podkreślała, że komisja nie zachowała zasady równego traktowania. Dlatego, że inne osoby, które rozwiązały kazus tak jak skarżąca, otrzymały ocenę pozytywną, tyle, że u innego egzaminatora. Co więcej, drugi egzaminator dał Ewie K. ocenę pozytywną.
- Na podstawie prac z zakresu prawa cywilnego i etyki udowodniłam, że potrafię pisać apelację - mówiła na rozprawie Ewa K.
Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości replikował: - Nie można porównywać pracy skarżącej do innych prac, gdyż mogły one zawierać inne walory. A poza tym, egzamin zawodowy ma sprawdzać wiedzę kandydata na adwokata, a Ewa K. takiej pełnej znajomości prawa nie wykazała dodał pełnomocnik MS.

WSA oddala skargę

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że zaskarżona uchwała komisji egzaminacyjnej nie narusza prawa i nie ma podstaw do jej uchylenia.
Sędzia sprawozdawca Agnieszka Rosińska podkreślała, że skarżąca otrzymałaby ocenę pozytywną, gdyby wniosła w apelacji, w omawianym kazusie o uniewinnienie. Wprawdzie Ewa K. podniosła zarzut odmowy zeznań przez córkę, ale nie uzasadniła, dlaczego ten dowód nie powinien być wzięty pod uwagę przez sąd. Co więcej - błędna subsumpcja nie została przez zdająca rozwinięta.
Jak zaznaczyła sędzia sprawozdawca, sąd nie ocenia wszystkich prac złożonych w egzaminie, tylko pracę skarżącej.

Sygnatura akt VI SA/Wa 2389/17, wyrok z 15 maja 2017 r.

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE