Projekty powstały w ramach II edycji Letniej Szkoły Architektury, która odbywa się na Politechnice Wrocławskiej. W warsztatach bierze udział 25 studentów, a ich opiekunami merytorycznymi są dr inż. Marcel Bilow z Uniwersytetu Technicznego w Delft oraz doktorant Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Łątka znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review.
Jak powiedział we wtorek Jerzy Łątka, w ramach warsztatów powstało pięć projektów. „To formy użytkowe wykonane z tektury i drewna. To m.in. ośmiokąt, który się obraca i może mieć różne zastosowania czy ławka połączona ze stołem, ale również miejsce pracy, do którego wchodzi się po schodkach, a pod nimi jest miejsce do odpoczynku” - powiedział Łątka. Jednym z projektów jest również przestrzeń wystawiennicza.

Architekt dodał, że ideą tegorocznej edycji warsztatów jest „zhumanizowanie przestrzeni pracy”. „To projekty, które mogą być ustawione w miejscach pracy, czy na uczelni. Te meble umożliwiają znalezienie przestrzeni do odpoczynku” - mówił Łątka.
Zgodnie z założeniami warsztatów projekty autorstwa wrocławskich studentów powinny spełniać takie kryteria jak: innowacyjność, mobilność, modułowość, wygoda i niska cena.
W ubiegłym roku motywem przewodnim warsztatów były moduły mieszkalne tzw. „living unit”, które mogły zostać wykorzystane jako schronienia dla uchodźców lub ofiar katastrof naturalnych.
Jeden z projektów powstałych w tegorocznej edycji trafi do Muzeum Współczesnego Wrocławia, inne zaś będą prezentowane w przestrzeniach Politechniki Wrocławskiej. (PAP)

Szkolnictwo branżowe w nowym prawie oświatowym
Lidia Marciniak (red. merytoryczny) , Elżbieta Piotrowska-Albin (red. merytoryczny)
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł