Strona główna » Wiadomości » Aktualności » VI Światowy Kongres Polonistów w czerwcu w Katowicach

VI Światowy Kongres Polonistów w czerwcu w Katowicach

31.05.16

Ok. 360 polonistów z całej Polski oraz niemal wszystkich kontynentów weźmie udział w czterodniowym VI Światowym Kongresie Polonistów, który rozpocznie się 22 czerwca w Katowicach.

articleImage: VI Światowy Kongres Polonistów w czerwcu w Katowicach fot. Thinkstock

„Dla polonistycznego świata i dla promocji Polski, języka polskiego, literatury, kultury polskiej nie ma ważniejszego wydarzenia ani przed, ani pewnie przez jakiś czas po tym kongresie” – powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach przewodnicząca komitetu organizacyjnego prof. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego.
„Kongres ma numer szósty, ale należy go traktować w pewnej mierze jako pierwszy, ponieważ pięć dotychczasowych było nazwanych kongresami polonistyki zagranicznej i skupiały przede wszystkim polonistów zagranicznych. Na ostatnim kongresie w Opolu w 2012 r. prof. Tokimasa Sekiguchi, bardzo znany w świecie polonistycznym, który założył polonistykę w Japonii zaproponował, żebyśmy przestali dzielić świat na polonistykę krajową i zagraniczną, bo nie sprzyja to rozwojowi. Chcemy w końcu pokazać, że polonistyka jest jedna, nie ma granic, wszyscy zajmujemy się tym samym, tylko z różnych punktów widzenia” – dodała.
Na kongres napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Zgromadzi on wybitnych polonistów, tłumaczy, osoby zainteresowane losami i przyszłością języka polskiego, reprezentujące wszystkie najważniejsze krajowe ośrodki akademickie oraz uniwersytety zagraniczne. Organizatorzy spodziewają się gości m.in. z Moskwy, Seulu, Pekinu, Paryża, Rzymu, Sapporo, Tokio, Vancouver, Chicago, Oxfordu, Sydney, Duszanbe, Baku, Lwowa, Mińska, Grodna, Kurytyby, Brasilii, Toronto, Edmonton, Lille, Lublany i Zagrzebia.
Kongres będzie przebiegać pod hasłem „Polonistyka na początku XXI w. Diagnozy. Koncepcje. Perspektywy”. Zaplanowano 9 spotkań panelowych, w tym z udziałem przedstawicieli 4 resortów: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ich przedstawiciele wraz z reprezentantami Instytutów Polskich oraz polskich placówek dyplomatycznych będą mówić m.in. o nowelizacji ustawy o języku polskim, sytuacji nauczania języka polskiego poza granicami kraju w szkołach i na uniwersytetach oraz promocji Polski i języka polskiego na świecie.

„Każdy z polonistów, który działa poza granicami Polski, jest przede wszystkim promotorem kultury polskiej, to oni organizują najważniejsze wydarzenia promujące język Polski, literaturę i kulturę polską na świecie. Prawie wszyscy są też wybitnymi tłumaczami literatury polskiej” – podkreśliła prof. Tambor.
W uznaniu takich zasług wybitna polonistka i propagatorka literatury polskiej za granicą prof. Maria Delaperriere z INALCO w Paryżu odbierze podczas inauguracji kongresu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wśród imprez towarzyszących kongresowi jest Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych, objęta patronatem Instytutu Książki oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. prof. St. Hadyny w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Organizatorami kongresu są: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych, polonistyczne instytuty i katedry Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent RP Andrzej Duda. (PAP)

 

31.05.16
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • XXI Festiwal Nauki na UW

  Obrazek do artykułu: XXI Festiwal Nauki na UW

  Od 22 września do 1 października na Uniwersytecie będą odbywać się wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty i wycieczki naukowe, w których będzie mógł wziąć udział każdy. Tematów spotkań jest kilkaset: od socjologii, prawa i historii po geologię i... Więcej

 • Prof. Królikowski kontrolowany przez prokuraturę

  Obrazek do artykułu: Prof. Królikowski kontrolowany przez prokuraturę

  Białostocka prokuratura rozpoczęła szczegółowe badanie powiązań prof. Królikowskiego ze spółką paliwową, która pojawiła się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT. Działania te rozpoczęły się, gdy w mediach pojawiała się informacja, że to prof.... Więcej

 • Tytuł profesora uczelni także dla doktora

  Obrazek do artykułu: Tytuł profesora uczelni także dla doktora

  Na stanowisku profesora uczelni będzie można zatrudnić doktora, a nie jak dotychczas, doktora habilitowanego. Wystarczą osiągnięcia dydaktyczne. Więcej

 • Sąd: pirackie pliki muszą zniknąć z Chomika

  Obrazek do artykułu: Sąd: pirackie pliki muszą zniknąć z Chomika

  Serwis do przechowywania plików musi kasować konta użytkowników, którzy udostępniają pirackie pliki - orzekł krakowski sąd. Chomikuj.pl ma też monitorować sieć, sprawdzając, czy wyszukiwarki nie wyświetlają linków do filmów. Więcej

 • Satysfakcja ważniejsza niż łatwy zarobek

  Obrazek do artykułu: Satysfakcja ważniejsza niż łatwy zarobek

  Co drugi przedstawiciel pokolenia Y postrzega pracę jako źródło satysfakcji, a nie przykry obowiązek. Według raportu „Motywacje Młodych”, co trzeci pracuje bo chce, a nie musi - wynika z raportu Microsoft. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE