Strona główna » Ustawa ws. publikacji trzech wyroków TK uchwalona

Ustawa ws. publikacji trzech wyroków TK uchwalona

13.04.18

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego, która przewiduje ogłoszenie trzech niepublikowanych orzeczeń. Ustawa określa je jako "podjęte z naruszeniem przepisów poprzednich ustaw".

articleImage: Ustawa ws. publikacji trzech wyroków TK uchwalona Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Przygotowana przez posłów PiS nowelizacja ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, składa się z trzech przepisów i nie używa pojęcia wyroki tylko "rozstrzygnięcia" TK. To efekt poprawki zgłoszonej przez posła Marka Asta, który zaproponował zmianę pierwotnego sformułowania w projekcie "orzeczenia" na "rozstrzygnięcia".

Nowelizacja dodaje do ustawy przepis mówiący, że "rozstrzygnięcia" TK "podjęte z naruszeniem przepisów" poprzednich ustaw o Trybunale "podlegają ogłoszeniu w odpowiednich dziennikach urzędowych po zarządzeniu ich ogłoszenia przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego lub sędziego pełniącego obowiązki Prezesa Trybunału".

"Jeżeli rozstrzygnięcia podjęte z naruszeniem przepisów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotyczyły aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą, ogłasza się je w odpowiednich dziennikach urzędowych z zaznaczeniem tych okoliczności" - przewiduje nowelizacja. Więcej>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE