Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Umowa z uczelnią korzystniejsza dla studenta

Umowa z uczelnią korzystniejsza dla studenta

15.05.18

Ustawa 2.0 oznacza pozytywne zmiany dla studentów i doktorantów - m.in. powszechny system stypendialny i mechanizmy ochrony przed nieuczciwymi praktykami.

articleImage: Umowa z uczelnią korzystniejsza dla studenta fot. Thinkstock

Nowe przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym, nad którymi pracuje parlament, mają precyzyjnie regulować zasady zawierania umów ze studentami - chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązku publikowania szczegółowego harmonogramu opłat.

Resort podkreśla również, że poprawi się sytuacja doktorantów, którzy dostaną stypendia w wysokości 3000 zł.

Rada będzie wskazywać kandydatów na rektora (kandydaci będą opiniowani przez senat) - spośród których rektora wybierze kolegium elektorów bezwzględną większością głosów. Zarówno rada, jak i kolegium, wybierane będą przez samą społeczność akademicką – dzięki temu zapisowi żadna z grup nie będzie miała absolutnego wpływu na wybór rektora, którego kandydatura będzie uzgodniona na drodze kompromisu.

Jak podkreśla resort szkolnictwa wyższego, Konstytucja dla Nauki zwiększa kompetencje rektorów, równocześnie poddając ich pracę monitoringowi ze strony rad uczelni.

- To wszystko po to, by z jednej strony dać uczelniom większą autonomię, a z drugiej zachęcić szkoły wyższe, by skuteczniej działały i w większym stopniu koncentrowały się na współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym - podkreśla Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

NSA: Koszt wykładów dla aplikantów jest jawny>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE