Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Ulgowy bilet w wakacje po obronie licencjatu, ale nie magisterki

Ulgowy bilet w wakacje po obronie licencjatu, ale nie magisterki

05.07.18

Rodzaj obronionego egzaminu dyplomowego ma wpływ na to, czy absolwent zachowa prawo do ulgowych przejazdów w wakacje. Obrona pracy magisterskiej kończy przygodę ze studiami. Świeżo upieczony absolwent studiów licencjackich może natomiast korzystać ze zniżek.

articleImage: Ulgowy bilet w wakacje po obronie licencjatu, ale nie magisterki fot. Thinkstock

Osoby kończące studia często zastanawiają sie, kiedy tracą status studenta, a co za tym idzie - tracą prawo do korzystania z ulg na przejazdy i wejścia do niektórych instytucji. 

Status studenta do momentu obrony pracy

O dokładne wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy resort nauki. Jak wyjaśnia, według obowiązujących przepisów prawo do posiadania legitymacji studenckiej mają studenci do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów. 

Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja - data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki. Tylko do tego momentu można zachować legitymację studencką.

Licencjat wyjątkiem od reguły

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku obrony pracy licencjackiej. Jako że osoby, które skończyły studia pierwszego stopnia, zamierzają je zwykle kontynuować, nie tracą uprawnień na czas wakacji.

Jak podkreśla resort nauki, absolwent studiów licencjackich zachowuje status studenta do 31 października roku, w którym te studia ukończył. 

Prawo o szkolnictwie wyższym. Komentarz Paweł Chmielnicki Prawo o szkolnictwie wyższym. Komentarz>>


Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE