Jaka musi być osoba pracująca w dyplomacji?
Praca w służbie dyplomatyczno-konsularnej jest dla osób ambitnych, odważnych, gotowych służyć swą wiedzą w kraju, w państwach położonych w sąsiedztwie Polski, jak również w dalekich zakątkach globu. Aplikacja dyplomatyczno-konsularna będzie dobrym wyborem dla osób, które gotowe są do pracy na rzecz własnego kraju w różnych warunkach kulturowych i w różnych częściach świata.

Jakie są obowiązki aplikanta?
Udział w programie szkoleń w ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej oraz odbycie przewidzianych programem aplikacji zaliczeń i egzaminów. Dodatkowo indywidualne doskonalenie posiadanych lub zdobytych umiejętności w trakcie stażu
w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w placówce zagranicznej pod nadzorem wyznaczonego patrona, w sposób umożliwiający właściwe przygotowanie się do egzaminu dyplomatyczno-konsularnego. Aplikant musi również brać udział w szkoleniach lub kursach przewidzianych dla aplikantów przez kierownika aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, a także musi przygotować pracę pisemną zleconą przez kierownika aplikacji dyplomatyczno-konsularnej.

Wymagania stawiane przed aplikantem to obywatelstwo polskie, wyższe wykształcenie i co najważniejsze znajomość dwóch języków obcych na poziomie C1.

Konkurs na aplikację
Etapy konkursu:

1) badanie dokumentów pod kątem formalnym,
2) część pisemna składająca się z testu wiedzy ogólnej oraz opracowania pisemnego sporządzonego na podstawie udostępnionych materiałów,
3) test psychologiczny, jako sprawdzenie predyspozycji,
4) część ustna w formie rozmowy kwalifikacyjnej.

Egzamin konkursowy obejmuje zagadnienia dotyczące:

  • historii i kultury Polski i historii powszechnej,
  • aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce,
  • aktualnych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie,
  • głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej, w tym zagranicznej polityki
  • gospodarczej,
  • wybranych zagadnień z prawa międzynarodowego i prawa konstytucyjnego.

Na aplikację zostaną przyjęte osoby, które z każdego z etapów konkursu otrzymają przynajmniej 60 proc.

Komplet dokumentów należy złożyć w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, osobiście lub listownie, w terminie do 16 września 2015 r.

Więcej informacji znajdziesz tutaj>>>>

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Protokół dyplomatyczny, etykieta i zasady savoir-vivre'u dostępną w internetowej księgarni Profinfo>>>>

imagesViewer