Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Stypendium socjalne nie dla cudzoziemca z kartą stałego pobytu

Stypendium socjalne nie dla cudzoziemca z kartą stałego pobytu

14.11.17

Karta stałego pobytu może pozbawić cudzoziemca prawa do stypendium socjalnego, które otrzymuje na podstawie Karty Polaka - informuje "Rzeczpospolita".

articleImage: Stypendium socjalne nie dla cudzoziemca z kartą stałego pobytu fot. Thinkstock

Cudzoziemcom, którzy posiadają kartę pobytu z adnotacją »dostęp do rynku pracy« lub wizę Schengen lub wizę krajową, wydaną w celu wykonywania pracy na terytorium RP, nie przysługuje prawo do stypendium socjalnego, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych i zapomóg - stanowi ustawa o szkolnictwie wyższym.

Dlatego też student uprawniony na podstawie Karty Polaka do stypendium socjalnego straci to prawo, gdy uzyska kartę stałego pobytu z dostępem do rynku pracy. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych.

Skargę na odebranie stypendium złożyła studentka, która straciła prawo do stypendium. WSA nie przyznał jej jednak racji, uznając, że przepisy w tej materii nie budzą wątpliwości.

Źródło: "Rzeczpospolita", na podstawie wyroku sygnatura akt: IV SA/Wr 158/17

14.11.17
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Student Wrocław IP: 178.37.* 27-12-2017
    Znam około 10 osób studiujących tu za darmo (często mają stypendia), pochodzących ze wschodu. Mają Kartę Polaka, niestety ani jedna z tych osób nie czuje się Polakiem. Są oni w moim wieku (około 20 lat). Jeden znajomy na początku jak go poznałem zarzekał się, że bardzo chciał wrócić do Polski. Skończył studia, pracował rok w Polsce, teraz uważa się za obywatela świata i wyjeżdża do Australii. Dla mnie jest bardzo przykre, że przyjezdni dostają z podatków moich rodziców stypendia. Prawie wszyscy z nich wydają więcej na swoje utrzymanie niż ja. Niestety dochody moich rodziców są minimalnie za duże, żebym dostał stypendium socjalne.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE