Strona główna » Wiadomości » Zawody prawnicze » Studia prawnicze nie tylko drogą na aplikacje

Studia prawnicze nie tylko drogą na aplikacje

05.09.16

Perspektywa zawodowa absolwenta studiów prawniczych zmienia się, ocenia prof. Tomasz Bąkowski. Obowiązkiem władz wydziałów, nauczycieli i prawników praktyków jest uświadomienie młodym ludziom, że studia prawnicze nie muszą oznaczać bezalternatywną konieczność realizacji tradycyjnej kariery prawniczej - uważa prodziekan ds. studiów stacjonarnych na WPiA Uniwersytetu Gdańskiego.

articleImage: Studia prawnicze nie tylko drogą na aplikacje fot. Thinkstock

Dorian Lesner: Czy warto studiować prawo?
Tomasz Bąkowski: Uważam, że prawo jest materią niezwykle interesującą i godną poznania poprzez pogłębione studia i to niezależnie od wieku oraz uzyskanego już wykształcenia na innych kierunkach.

A co z pracą po prawie?
Trzeba zacząć od tego, że studia prawnicze w Polsce same przez się nie przygotowują do wykonywania konkretnego zawodu, czy inaczej konkretnej pracy. Dają natomiast wykształcenie. Obecnie dostęp do studiowania prawa, a następnie do wykonywania zawodów stricte prawniczych w porównaniu z ostatnimi dekadami jest o wiele łatwiejszy. Powstała w wyniku tego podaż usług i wzrastająca konkurencja może być powodem trudności w podjęciu satysfakcjonującego zatrudnienia bądź uruchomienia własnej działalności.

Czy studia prawnicze powinny być ukierunkowane na aplikacje?
Wydaje mi się, że niewyłącznie. Obowiązkiem władz wydziałów, nauczycieli i prawników praktyków jest pokazanie, że studia prawnicze nie muszą zmierzać jedynie ku realizacji tradycyjnej kariery prawniczej. Dzisiaj już można zaobserwować nasilającą się tendencję, która od lat jest widoczna na Zachodzie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie absolwenci studiów prawniczych podejmują i prowadzą działalność gospodarczą nie zawsze związaną ze świadczeniem usług prawniczych; są dziennikarzami, publicystami, politykami, zajmują się zarządzaniem dużych i małych przedsiębiorstw.

Z tych też względów warto, jak sadzę, położyć większy nacisk w edukacji prawniczej na łączenie czystej materii prawa z innymi dyscyplinami, w tym zwłaszcza z ekonomią i elementami zarządzania.

Na WPiA UG powstaje nowy kierunek studiów - Prawo w administracji i gospodarce, do kogo jest adresowany?
Kierunek Prawo w administracji i gospodarce został przygotowany już w ubiegłym roku, a w tym, będzie miał swoją premierę. Jest to kierunek, który przewiduje studia tylko w trybie niestacjonarnym, a to między innymi z tego względu, że jest to oferta skierowana do osób, które już skończyły studia, zwłaszcza o innym profilu niż administracyjny lub prawniczy. Stworzenie tego kierunku było poprzedzone intensywną analizą potrzeb rynku. Podczas badań zdiagnozowaliśmy, że mamy do czynienia z sytuacjami, w których bardzo często osoby, które mają wykształcenie techniczne albo ekonomiczne, pracujące w sektorze publicznym, bądź mają na co dzień styczność w swojej pracy z administracją, potrzebują wyspecjalizowanej wiedzy z zakresu prawa i administracji. To przede wszystkim im dedykujemy ofertę obejmującą obszary prawa gospodarczego i administracji publicznej.

Czy nowy kierunek przygotowuje do pracy w sektorze prywatnym?
Oczywiście, tak. Jak możemy tego doświadczyć, administracja dosyć mocno ingeruje w kwestie gospodarki. Z tego między innymi powodu w wielu przedsiębiorstwach zatrudnia się pracowników do spraw kontaktów z administracją. W tych przypadkach pracodawca poszukuje ludzi, którzy posiadają równocześnie odpowiednie kwalifikacje ekonomiczne lub techniczne oraz prawnicze i administracyjne. Pracownik na takim stanowisku musi znać procedury, przepisy i reguły funkcjonowania administracji. Dlatego też uważam, że powyższy kierunek jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom tak pracodawcy publicznego jak i prywatnego.
 

Tomasz Bąkowski - profesor nadzwyczajny, prodziekan ds. studiów stacjonarnych i wieczorowych Wydziału Prawa i Administracji UG w latach 2008-2016, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego, radca prawny w kancelarii „Tomasz Bąkowski Kancelaria Radcy Prawnego”, specjalista z zakresu prawa administracyjnego. W latach 2008-2011 redaktor naczelny Serwisu Samorządowego Wolters Kluwer Polska. Członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, członek Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego w latach 2012-16. Wieloletni wykładowca akademicki. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa administracyjnego, gospodarki przestrzennej i legislacji administracyjnej oraz seminaria magisterskie na kierunkach Prawo i Administracja.

 

Dorian Lesner 05.09.16
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE