Dorian Lesner: Czy warto studiować prawo?
Tomasz Bąkowski: Uważam, że prawo jest materią niezwykle interesującą i godną poznania poprzez pogłębione studia i to niezależnie od wieku oraz uzyskanego już wykształcenia na innych kierunkach.

A co z pracą po prawie?
Trzeba zacząć od tego, że studia prawnicze w Polsce same przez się nie przygotowują do wykonywania konkretnego zawodu, czy inaczej konkretnej pracy. Dają natomiast wykształcenie. Obecnie dostęp do studiowania prawa, a następnie do wykonywania zawodów stricte prawniczych w porównaniu z ostatnimi dekadami jest o wiele łatwiejszy. Powstała w wyniku tego podaż usług i wzrastająca konkurencja może być powodem trudności w podjęciu satysfakcjonującego zatrudnienia bądź uruchomienia własnej działalności.

Czy studia prawnicze powinny być ukierunkowane na aplikacje?
Wydaje mi się, że niewyłącznie. Obowiązkiem władz wydziałów, nauczycieli i prawników praktyków jest pokazanie, że studia prawnicze nie muszą zmierzać jedynie ku realizacji tradycyjnej kariery prawniczej. Dzisiaj już można zaobserwować nasilającą się tendencję, która od lat jest widoczna na Zachodzie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie absolwenci studiów prawniczych podejmują i prowadzą działalność gospodarczą nie zawsze związaną ze świadczeniem usług prawniczych; są dziennikarzami, publicystami, politykami, zajmują się zarządzaniem dużych i małych przedsiębiorstw.

Z tych też względów warto, jak sadzę, położyć większy nacisk w edukacji prawniczej na łączenie czystej materii prawa z innymi dyscyplinami, w tym zwłaszcza z ekonomią i elementami zarządzania.

Na WPiA UG powstaje nowy kierunek studiów - Prawo w administracji i gospodarce, do kogo jest adresowany?
Kierunek Prawo w administracji i gospodarce został przygotowany już w ubiegłym roku, a w tym, będzie miał swoją premierę. Jest to kierunek, który przewiduje studia tylko w trybie niestacjonarnym, a to między innymi z tego względu, że jest to oferta skierowana do osób, które już skończyły studia, zwłaszcza o innym profilu niż administracyjny lub prawniczy. Stworzenie tego kierunku było poprzedzone intensywną analizą potrzeb rynku. Podczas badań zdiagnozowaliśmy, że mamy do czynienia z sytuacjami, w których bardzo często osoby, które mają wykształcenie techniczne albo ekonomiczne, pracujące w sektorze publicznym, bądź mają na co dzień styczność w swojej pracy z administracją, potrzebują wyspecjalizowanej wiedzy z zakresu prawa i administracji. To przede wszystkim im dedykujemy ofertę obejmującą obszary prawa gospodarczego i administracji publicznej.

Czy nowy kierunek przygotowuje do pracy w sektorze prywatnym?
Oczywiście, tak. Jak możemy tego doświadczyć, administracja dosyć mocno ingeruje w kwestie gospodarki. Z tego między innymi powodu w wielu przedsiębiorstwach zatrudnia się pracowników do spraw kontaktów z administracją. W tych przypadkach pracodawca poszukuje ludzi, którzy posiadają równocześnie odpowiednie kwalifikacje ekonomiczne lub techniczne oraz prawnicze i administracyjne. Pracownik na takim stanowisku musi znać procedury, przepisy i reguły funkcjonowania administracji. Dlatego też uważam, że powyższy kierunek jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom tak pracodawcy publicznego jak i prywatnego.
 

Tomasz Bąkowski - profesor nadzwyczajny, prodziekan ds. studiów stacjonarnych i wieczorowych Wydziału Prawa i Administracji UG w latach 2008-2016, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego, radca prawny w kancelarii „Tomasz Bąkowski Kancelaria Radcy Prawnego”, specjalista z zakresu prawa administracyjnego. W latach 2008-2011 redaktor naczelny Serwisu Samorządowego Wolters Kluwer Polska. Członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, członek Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego w latach 2012-16. Wieloletni wykładowca akademicki. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa administracyjnego, gospodarki przestrzennej i legislacji administracyjnej oraz seminaria magisterskie na kierunkach Prawo i Administracja.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Student
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów