Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Student może pozwać uczelnie, która zlikwiduje jego kierunek

Student może pozwać uczelnie, która zlikwiduje jego kierunek

11.01.18

Likwidacja kierunku nie zwalnia uczelni z obowiązków wobec studenta. Musi zapewnić mu jakąś alternatywę - czasem są to studia w innej szkole wyższej.

articleImage: Student może pozwać uczelnie, która zlikwiduje jego kierunek fot. Thinkstock

Szkoła wyższa, która zaprzestanie kształcenia na danym kierunku, musi zapewnić studentowi możliwość kontynuowania nauki. Alternatywą jest przyjęcie studenta na podobny kierunek lub zawarcie porozumienia z inną uczelnią, która odpowiedni kierunek prowadzi.

Taki przepis znajdzie się w nowym Prawie o szkolnictwie wyższym, a jego treść wzbudziła pewne wątpliwości Rady Legislacyjnej - w opinii do ustawy eksperci pytają, jak dokładnie wygląda realizacją takiego obowiązku. Przede wszystkim zaś, kto ponosi koszty, gdy kierunek prowadzony przez inną uczelnię jest płatny.

O stanowisko poprosiliśmy resort nauki, który podkreślił, że analogiczne przepisy zawiera obowiązująca ustawa regulująca ustrój uczelni. 
- Obowiązek ten powinien być realizowany poprzez nawiązanie odpowiednich porozumień z innymi uczelniami, tak by studenci mogli dokończyć kształcenie. Jeśli chodzi o koszty, sytuacja zależy od tego, jak wygląda porozumienie między uczelniami - wyjaśnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nie oznacza to jednak, że student, który zostanie przeniesiony na płatny kierunek, nie będzie miał prawa wystąpić o rekompensatę.

- Oczywiście realizacja ww. obowiązku nie wyłącza ewentualnych roszczeń cywilnoprawnych poszczególnych studentów w związku z umowami, jakie łączą ich z uczelniami - podkreśla resort nauki.
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE