Konkurs dotyczył projektu Wspólnej Ramy Odniesienia (DCFR).


– W naszych działaniach staramy się wspierać młodych prawników. Oferujemy im różne możliwości prezentacji własnych osiągnięć, jak i uczestniczenia w konkursach – mówi Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, który współorganizował konkurs.

Przeczytaj także: Polska nauka działa na dwóch prędkościach


Przewodniczący jury, prof. Fryderyk Zoll w swojej wypowiedzi podkreślił, że cieszy go rosnąca u młodych ludzi chęć sprawdzania w praktyce umiejętności nabytych na studiach prawniczych.
– Drużyny wykazały się bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym i oratorskim. Jury zmierzyło się z szalenie trudnym wyborem – podkreślał prof. Zoll podczas ogłaszania wyników.


Drugi Międzynarodowy Konkurs Arbitrażowy składał się z dwóch etapów. W pierwszym zadaniem drużyn było przygotowanie dwóch pism procesowych – pozwu oraz odpowiedzi na pozew. Do etapu ustnego zaproszonych zostało osiem najlepszych ekip, których pisma zdobyły najwyższe oceny. Drużyny te brały udział w symulowanych rozprawach w dniach 10–12 grudnia w Warszawie w siedzibie Sądu Arbitrażowego przy KiG. Występowały podczas nich w roli pełnomocnika powoda lub pozwanego.

Przeczytaj także: Arbitraż handlowy w formule Moot Court


Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a trzecią pozycję zdobył zespół z Uniwersytetu w Bayreuth.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna