Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Studenci UJ strajkują przeciwko ustawie 2.0

Studenci UJ strajkują przeciwko ustawie 2.0

09.06.18

Na Uniwersytecie Jagiellońskim trwa protest przeciwko reformie nauki i tzw. Ustawie 2.0. To kolejny strajk przeciwko procedowanej w Sejmie Konstytucji dla Nauki.

articleImage: Studenci UJ strajkują przeciwko ustawie 2.0 fot. Thinkstock

Grupa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego od piątku wieczorem prowadzi strajk okupacyjny na Wydziale Polonistyki. Po rozmowach z władzami uczelni, protestujący przenieśli się do budynku Wydziału Filozoficznego przy ul. Grodzkiej.
Na Facebooku Akademicki Komitet Protestacyjny w Krakowie poinformował o sobotnim „pikniku okupacyjnym w Krakowie”.

Studenci protestują przeciw procedowanej w Sejmie reformie nauki. Uważają, że jest ona prowadzona, marginalizując i pomijając dużą część środowiska akademickiego.

Strajk okupacyjny na UJ ma charakter rotacyjny - jednocześnie w budynku przebywa 15 osób, które wymieniają się. 

Protesty odbywają się też na innych polskich uczelniach, m.in. Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Rzeszowskim,  Uniwersytecie w Białymstoku, Uniwersytecie Szczecińskim i Uniwersytecie Łódzkim.

Czytaj też Na UW protest przeciwko Ustawie 2.0

Protestujący chcą, żeby minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pozwolił im ą i mają prawo decydować o swojej przyszłości, a więc uczestniczyć w debacie. Są zdania, że ustawa ograniczy autonomię uczelni i doprowadzi do centralizacji środowiska kosztem mniejszych ośrodków akademickich.

Protestują przeciwko upartyjnianiu i podporządkowywaniu uczelni logice korporacyjnej, a za szkodliwe uznają wdrażanie rozwiązań systemowych niedopasowanych do polskiej specyfiki. Nie zgadzają się też na likwidację wielu dyscyplin humanistycznych, wprowadzoną administracyjnym rozporządzeniem ministra oraz na ustalenia dotyczące wąskiej listy aprobowanych przez ustawodawcę wydawnictw i czasopism naukowych.

Projekt Konstytucji dla Nauki, nazywanej też Ustawą 2.0, przygotowanym przez resort nauki, obecnie zajmuje się Sejm.

Czytaj też
Parlament Studentów RP popiera Ustawę 2.0 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: INNE
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE