Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Senackie komisje proponują sześć poprawek do Ustawy 2.0

Senackie komisje proponują sześć poprawek do Ustawy 2.0

10.07.18

Senackie komisje zarekomendowały we wtorek sześć poprawek do Ustawy 2.0. Dotyczą tytulatury, wymagań wobec doktora oraz osoby kandydującej na funkcję rektora. Sprawozdaniem komisji Senat zajmie się na najbliższym posiedzeniu.

articleImage: Senackie komisje proponują sześć poprawek do Ustawy 2.0 fot. Thinkstock

W poniedziałek po południu odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, w trakcie którego rozpatrywano dwie ustawy, przyjęte w ubiegłym tygodniu przez Sejm: Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0) oraz Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Członkowie komisji poparli poprawkę do Ustawy 2.0, która przewiduje poszerzenia kompetencji rady uczelni o sygnalizowanie ministrowi nauki przypadków rażącego naruszenia prawa w działalności uczelni. Senatorowie opowiedzieli się też za zmianą w ustawie określenia "profesor uczelni" na "docent".

Kolejna z przyjętych poprawek do Ustawy 2.0 przewiduje obniżenie wymagań wobec osób starających się o uzyskania stopnia doktora. Wedle obecnych zapisów należało mieć poświadczoną znajomość języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej C1. W myśl poprawki - ma wystarczyć poziom "co najmniej B2."

Komisja przychyliła się również do jednej z licznych poprawek senatora Marka Rockiego (PO) do Ustawy 2.0. W jej myśl osoba pełniąca funkcję rektora w uczelni niepublicznej będzie musiała posiadać stopień naukowy doktora.

W przepisach wprowadzających ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce członkowie komisji poparli poprawkę – zaproponowaną przez senatorów PiS: Jana Żaryna i Aleksandra Bobko – wedle której od stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenia pracowników Polskiej Akademii Nauk byłyby zrównane z tymi, które otrzymują zatrudnieni na uczelniach. Minister Gowin powiedział, że "zgadza się merytorycznie z treścią poprawki", ale stwierdził, że nie jest upoważniony przez rząd do popierania rozwiązań, które niosą za sobą konsekwencje budżetowe. "Podtrzymuję też moją wolę podjęcia takiej inicjatywy i to już dosłownie w najbliższym czasie - właśnie zostałem poproszony przez pana premiera na spotkanie" - dodał.

Komisja zarekomendowała też poprawkę zapisu tej ustawy dotyczącego kosztów uzyskania przychodu przez nauczycieli akademickich. Senatorowie chcą, by przepis określający, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, obejmował też pracowników naukowych instytutów PAN.(ms/PAP)

10.07.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE