Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Ruszył proces 20-latka, który miał znieważyć tureckich studentów

Ruszył proces 20-latka, który miał znieważyć tureckich studentów

17.02.17

W Sądzie Okręgowym w Toruniu rozpoczął się proces 20-letniego Karola J., który w październiku 2016 r. miał dopuścił się znieważenia tureckich studentów na tle narodowościowym. Prokuratura zarzuca mu m.in. odezwanie się do obcokrajowców w sposób wulgarny i uderzenie jednego z nich twarz.

articleImage: Ruszył proces 20-latka, który miał znieważyć tureckich studentów fot. Thinkstock

Mężczyzna przyznał się częściowo do winy i zadeklarował chęć dobrowolnego poddania się karze. Grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zajścia doszło 8 października (w nocy z piątku na sobotę o godzinie 3.30) 2016 r., w jednym z toruńskich sklepów nocnych.

Podczas piątkowej rozprawy oskarżony podtrzymał swoje wyjaśnienia złożone na wcześniejszych etapach postępowania, w których przyznał, że obraził obcokrajowców i popchnął jednego z nich ręką. Zaprzeczył jednak, że kazał im klękać i przepraszać za swoje pochodzenie, a także by rzucał w nich jakimikolwiek przedmiotami. Odmówił odpowiadania na kolejne pytania przed sądem.

W zdarzeniu miało uczestniczyć również trzech nieletnich, których sprawą zajmuje się sąd rodzinny i ds. nieletnich. Pierwszy termin rozprawy w ich sprawie wyznaczono na 28 marca, na godzinę 13.30.

Tureccy studenci kształcą się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach programu Erasmus. Kilka dni po ataku na nich władze uniwersytetu wydały komunikat, w którym wyraziły oburzenie oraz zapowiedziały współdziałanie z władzami miasta, strażą miejską i policją w celu wyjaśnienia zdarzenia, ustalenia winnych ataku i zapewnienia bezpieczeństwa studentom.

Październikowy atak na tureckich studentów w Toruniu nie był pierwszym. 17 czerwca około godz. 4.00 na ulicy siedmiu z nich zostało zaatakowanych przez grupę mężczyzn. Wskutek pobicia 22-letni student doznał wstrząśnienia mózgu; po kilku dniach opuścił szpital. W tej sprawie prokuratura trzem mężczyznom przedstawiła zarzuty udziału w pobiciu na tle narodowościowym. Wystąpiono do Turcji o pomoc prawną w zakresie przesłuchania dwóch studentów, którzy krótko po zdarzeniu opuścili Polskę. Sprawa nie znalazła jeszcze swojego finału przed sądem. (PAP)

 

17.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE