Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęło nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2018, która przygotowuje do pracy w polskiej dyplomacji.
Uczestnicy aplikacji zostaną zatrudnieni w MSZ na czas określony 1 roku.  Po jej ukończeniu i  zdaniu egzaminu uzyskają stopień dyplomatyczny oraz podejmą obowiązki członka służby zagranicznej. Absolwenci aplikacji zostaną skierowani do pracy w placówkach zagranicznych RP.

Główne obowiązki aplikanta:
- ukończenie programu szkoleń w ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej,
- odbycie stażu zawodowego w MSZ oraz w placówce zagranicznej,
- ukończenie służby przygotowawczej w służbie cywilnej,
- udział w innych szkoleniach, kursach oraz zagranicznych wizytach studyjnych przewidzianych przez kierownika aplikacji.

Wymagania konieczne:
- obywatelstwo polskie,
- wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne,
- znajomość dwóch języków obcych na poziomie umożliwiającym wykonywanie zadań w służbie zagranicznej,
- dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego.