Strona główna » Wiadomości » Aktualności » RPO: blokowanie kont na Facebooku może naruszać wolność słowa

RPO: blokowanie kont na Facebooku może naruszać wolność słowa

13.03.18

Filtrowanie napastliwych treści na Facebooku jest nieskuteczne, niejasne są też kryteria kasowania profili - podkreśla rzecznik praw obywatelskich. Uważa, że może to naruszać wolność słowa.

articleImage: RPO: blokowanie kont na Facebooku może naruszać wolność słowa fot. Thinkstock

Blokowanie i kasowanie kont użytkowników oraz usuwanie komentarzy przez portale społecznościowe może być uznane za naruszenie wolności słowa - ocenia RPO.

Jak podkreśla RPO, dotychczasowa praktyka wskazuje, iż filtrowanie napastliwych treści na Facebooku jest nieskuteczne. Za niejasne RPO uznaje kryteria kasowania profili. Można zakładać, że jest to proces zautomatyzowany.

W liście do Marka Zagórskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Stanisław Trociuk, zastępca RPO, zwrócił uwagę na potrzebę zapewnienia większej przejrzystości funkcjonowania Facebooka i innych tego typu portali społecznościowych

„W ocenie rzecznika tego typu działania mogą zostać uznane za ograniczenie, a nawet naruszenie konstytucyjnie chronionej wolności słowa. Wobec tego państwo polskie powinno koniecznie ustosunkować się do wskazanego problemu” - podkreśla Stanisław Trociuk.

W listopadzie  2016 r. w Biurze RPO zorganizowano debatę pt. „Facebook  - mowa nienawiści - wolność słowa. Wyzwanie cywilizacyjne i prawnicze czy kryzys wartości?”. 

W konferencji brali przedstawiciele administracji, naukowcy, aktywiści na rzecz wolności w internecie, działacze organizacji praw człowieka, zabiegających o wolność słowa i reprezentujących prawa mniejszości, a także ruchów nacjonalistycznych, których profile na Facebooku wtedy skasowano.
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE