Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Raport: coraz więcej studentek informatyki na polskich uczelniach

Raport: coraz więcej studentek informatyki na polskich uczelniach

08.03.18

W roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu "Kobiety na politechnikach 2018". Stanowią one obecnie 14,3 proc. wszystkich studentów kierunków IT.

articleImage: Raport: coraz więcej studentek informatyki na polskich uczelniach fot. Thinkstock

Raport przygotowywany jest od ośmiu lat przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach akcji "Dziewczyny na politechniki!". Prezentowane są w nim wyniki analizy udziału kobiet studiujących na publicznych uczelniach technicznych w Polsce.

Z najnowszej edycji raportu wynika, że w roku akademickim 2017/18 na kierunkach informatycznych w Polsce pojawiło się 12 proc. więcej kobiet niż rok wcześniej.

"Jest to bezprecedensowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego, bo to o ponad tysiąc więcej studentek w skali Polski" - podkreśliła w czwartek podczas prezentacji raportu dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. "Co bardzo ważne: mimo że kierunki informatyczne w ogóle cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi w Polsce, to przyrost kobiet jest dwukrotnie szybszy niż mężczyzn" - dodała.

Obecnie na kierunkach IT uczy się 11 341 kobiet - czyli 14,3 proc. ogólnej liczby wszystkich studentów tych kierunków. Pięć lat wcześniej, w roku akademickim 2013/14 odsetek kobiet na kierunkach IT wynosił 12,3 proc.

"Jest to efekt zwiększającej się świadomości atrakcyjności kształcenia na kierunkach informatycznych, jak również działań promocyjnych skierowanych do kobiet, w celu zainteresowania ich obszarem edukacji informatycznej" - tłumaczą autorzy w przesłanym PAP raporcie. Jako przykłady takich działań podają m.in. program inspiracyjny dla studentek informatyki "IT for SHE" oraz działalność społeczności grup kobiecych w IT, np. "Geek Girls Carrots", "Girls in Tech" czy "Women in Technology".

Jak czytamy w raporcie, w ostatnich trzech latach udział kobiet wśród studentów uczelni technicznych ustabilizował się na poziomie 37 proc. (dekadę temu było to około 30 proc.). Uczelnie techniczne wybiera 13 proc. wszystkich studiujących kobiet (dla porównania 35 proc. kobiet wybiera uniwersytety, a 13 proc. uczelnie ekonomiczne). W ogólnej liczbie studentów w Polsce, na wszystkich typach uczelni, kobiety przeważają i stanowią 58 proc.

Nadal na wielu kierunkach stricte technicznych kobiet jest bardzo mało, jak np. na elektrotechnice (6,1 proc.), mechatronice (8,5 proc.) czy automatyce i robotyce (9,3 proc.). Najwięcej dziewczyn jest na chemii (75,9 proc.), biotechnologii (75,8 proc.), architekturze (80,5 proc.) − dużo także na kierunkach matematycznych − ponad 60 proc.

W Polsce odnotowuje się również największy wśród krajów OECD odsetek absolwentek kierunków ścisłych, technicznych i z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnych: jest ich prawie 44 proc. (przy średniej OECD wynoszącej 31 proc.). Jak jednak zaznaczają autorzy raportu, jest to wynikiem szczególnie wysokiego udziału kobiet w na kierunkach matematycznych.

Wśród kadry akademickiej polskich uczelni technicznych wciąż przeważają mężczyźni: stanowią oni 86 proc. profesorów, 74 proc. doktorów habilitowanych oraz 67 proc. doktorów. Jak jednak podkreślają autorzy raportu, szansą na zmianę tej sytuacji jest wysoki odsetek kobiet wśród doktorantów uczelni technicznych. W roku akademickim 2017/18 wyniósł on 40,9 proc. Najwięcej kobiet-doktorantów znajduje się w Akademii Morskiej w Szczecinie (61,4 proc.) oraz na Politechnice Krakowskiej (51,1 proc.).

Raport "Kobiety na politechnikach 2018" przygotowywany został na podstawie zestawień Głównego Urzędu Statystycznego "Szkoły wyższe i ich finanse" oraz danych z bazy POL-on (Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym). (PAP)

autor: Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

08.03.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE