Strona główna » Prof. Łętowska: działania reprywatyzacyjne grożą wtórną falą krzywd

Prof. Łętowska: działania reprywatyzacyjne grożą wtórną falą krzywd

26.01.18

Projektu nowej, "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej nie można oceniać w oderwaniu od szerszego kontekstu, bo to jest tylko fragment większego projektu, na który składa się także - jeżeli chodzi o Warszawę – ustawa o komisji reprywatyzacyjnej - twierdzi prof. Ewa Łętowska.

articleImage: Prof. Łętowska: działania reprywatyzacyjne grożą wtórną falą krzywd Własne

 

Własne

Czytaj: MS przedstawił projekt "dużej ustawy reprywatyzacyjnej">>

Zdaniem prawniczki, która jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i byłym rzecznikiem praw obywatleskich, wspólnym zamysłem tych dwóch projektów jest wciśnięcie klawisza „reset”. - Przerwać to, co dotychczas było i zacząć od nowa wedle zasad, które wynikają z tego projektu i ustawy z marca 2017 roku. Przypominam, że ta ostatnia wprowadziła komisję nadzwyczajną „warszawską”. Wspólną cechą jest też wprowadzenie - przede wszystkim administracyjnego trybu realizacji roszczeń i wprowadzenie (oba akty) możliwości szerokich wznowień dotychczasowych decyzji – tych, które uznaje się za naruszające prawo - stwierdza Ewa Łętowska.

Jej zdaniem z tej perspektywy  widać, że wspólnie te dwa filary mają może dobre intencje, ale niekoniecznie  dobre skutki. - „Duża” reprywatyzacyjna ma zamykać sprawę zwrotów w naturze, co oznacza akceptację dokonanych nacjonalizacji –  przy wprowadzeniu rekompensat pieniężnych w granicach 20-25 proc. wartości straconych majątków - mówi prof. Łętowska. Więcej>>

RODO - odpowiada jak przygotować się do rewolucyjnych zmian
 
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE