Strona główna » Prof. Łętowska: doradcy prezydenta popełnili szereg błędów prawnych i logicznych

Prof. Łętowska: doradcy prezydenta popełnili szereg błędów prawnych i logicznych

05.06.17

Negowanie przez wysokich urzędników uchwały Sądu Najwyższego w sprawie prawa łaski jest anarchią. Powoływanie się na znane autorytety prawnicze przez Kancelarię Prezydenta nie jest trafne. Dlatego, że te rozważania naukowe nie dotyczą sytuacji po 1997 r., czyli po uchwaleniu obecnej konstytucji, która wprowadziła prawo łaski - wyjaśnia prof. Ewa Łętowska.

articleImage: Prof. Łętowska: doradcy prezydenta popełnili szereg błędów prawnych i logicznych Własne

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska radziła w czasie rozmowy w TVN24, by prawnicy z kancelarii prezydenta RP byli bardziej ostrożni w swoich wystąpieniach. Mowa była o uchwale siedmiorga sędziów SN z 31 maja br. w sprawie prawa łaski. - Jeden z doradców prezydenta cały czas mówił o nadzorze judykacyjnym Sądu Najwyższego. A to przecież była uchwała, podjęta na przedstawione zagadnienie prawne - podkreślała.
- Sąd Najwyższy nie kontrolował decyzji prezydenta o ułaskawieniu. Sąd ten zastanawiał się nad kompetencjami sądu powszechnego, który ma rozpatrywać kasację wniesioną w trybie instancyjnym w sprawie karnej - wyjaśniała prof. Łętowska. - Skład trójkowy SN zapytał o interpretację przepisu kodeksu postępowania karnego.
Skład siedmioosobowy musiał w tym celu sięgnąć do Konstytucji RP. W uchwale stwierdził następnie, że prawo łaski może być realizowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu.
- Tak jak nie można rozwieść osoby, która nie jest zamężna, jak nie można rozwiązać przysposobienia wobec osoby, która nie jest przysposobiona, tak nie można ułaskawić osoby, która nie jest skazana prawomocnie - podkreślała była Rzecznik Praw Obywatelskich.
Kancelaria Prezydenta opublikowała listę publikacji i prawników, w których wskazywano na możliwość stosowania abolicji indywidualnej. Więcej>>

Czytaj: 13 prawników wskazało, że można stosować...

05.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE