Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Prawo to nie Eldorado

Prawo to nie Eldorado

11.06.18

Zarobki absolwentów kierunków z dziedziny: nauki prawne to średnio 2.412,40 zł brutto. Trochę lepiej na tle całej dziedziny plasują się zarobki po ukończeniu prawa. Najlepiej zarabiają absolwenci prywatnych uczelni.

articleImage: Prawo to nie Eldorado fot. Thinkstock

Dane dotyczą 2016 r., opublikowano je na stronie Ogólnopolskiego systemu monitorowania
Ekonomicznych Losów Absolwentów.

Nauki prawne nie takie opłacalne

Wyniki oparto na danych z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym wspierającego pracę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

średnie zarobki, jeżeli chodzi o dziedzinę nauk prawnych, wynoszą 2.412,40 zł brutto.

Wyższa pensja dla prawnika

Nieco lepiej to zestawienie wygląda, gdy spojrzy się na zarobki absolwentów kierunku prawo. Można też sprawdzić, ile zarabia się po ukończeniu konkretnej uczelni. Najlepiej zarabiają absolwenci Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie - 5 456.17 zł brutto.

Kolejne pozycje jeżeli chodzi o zarobki absolwentów wydziałów prawa zajmują: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie (4.881,72 zł brutto) oraz Uniwersytet Gdański (4 520.84 brutto). Co ciekawe w tym ostatnim przypadku dotyczy jedynie absolwentów studiów niestacjonarnych II stopnia.

Absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego zarabiają średnio 3 489.31 brutto, a Uniwersytetu Jagiellońskiego 3.032 zł brutto. Jeżeli chodzi o ryzyko bycia bezrobotnym, to najniższe z publicznych uczelni jest po ukończeniu prawa na UJ.

Poszukiwanie pracy po prawie może trwać nawet do 7,5 miesięcy. Najkrócej pracy szukają osoby, które ukończyły Europejską Wyższą Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie. Po prawie na WPiA UW na nową pracę trzeba poczekać 3,76 miesiąca, a po WPiA UJ: 4,09 miesiąca.
 


 

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE