Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Policja usunęła studentów okupujących Sorbonę

Policja usunęła studentów okupujących Sorbonę

13.04.18

Francuska policja interweniowała na paryskiej Sorbonie, wyprowadzając stamtąd około 200 studentów, którzy okupowali uczelnię w ramach protestu przeciwko zmianom systemu rekrutacji na studia - podała w piątek agencja AP.

articleImage: Policja usunęła studentów okupujących Sorbonę fot. Thinkstock

Jak poinformował sekretariat rektora uniwersytetu, "po trzech godzinach bezowocnych negocjacji" ze studentami, którzy postanowili okupować uczelnię, rektor "z żalem" poprosił o interwencję siły bezpieczeństwa. Studenci zostali wyprowadzeni w czwartek wieczorem.

Około 10 uniwersytetów we Francji, m.in. w Montpellier, Tuluzie, Bordeaux czy Nantes, jest od kilku tygodni częściowo lub całkowicie zablokowanych przez studentów. Protestują oni przeciwko reformom, jakie w grudniu 2017 roku zaproponowała minister szkolnictwa wyższego Frederique Vidal. Chodzi o nowy system rekrutacji na studia, który jej zdaniem ma zapewnić "sprawiedliwy i zrozumiały dostęp do studiów wyższych".

Według francuskiego ustawodawstwa do rozpoczęcia nauki na uniwersytecie ma prawo każdy maturzysta. Ten system działał dobrze, gdy maturę uzyskiwało 20 proc. uczniów danego rocznika; obecnie jest to ponad 80 proc. i uniwersytety są przepełnione.

Z powodu nadmiaru kandydatów w ubiegłym roku bez przydziału znalazło się około 6 tys. chcących studiować maturzystów. Wyeliminował ich w losowaniu program komputerowy ministerialnego portalu, poprzez który dokonywane były zapisy.

Po zmianie przepisów uczelnie, analizując wyniki szkolne kandydatów, mogą według kryteriów ogólnokrajowych i własnych zaproponować kandydatom "wzmocnienie przygotowania do studiów”, czyli w praktyce odmówić ich przyjęcia.

Dla wielu uczniów i nauczycieli, zarówno licealnych, jak i akademickich, zmiana ta jest równoznaczna z wprowadzeniem selekcji przy zapisach na studia. Selekcja ta, jeśli chodzi o uniwersytety, jest uważana za niedopuszczalną, gdyż jest niezgodna z ich duchem i tradycją, jak i z literą prawa. W praktyce eliminacja nienadających się na studia odbywała się dotychczas poprzez kolokwia i egzaminy na I roku; odpada na nich ok. 60 proc. studentów.

Nowe regulacje mają dotyczyć wyłącznie uniwersytetów. W elitarnych uczelniach zwanych "grandes ecoles" (wielkie szkoły) od zawsze obowiązują konkursowe egzaminy wstępne.

Choć w blokadach nie uczestniczy większość studentów, istnieją poważne obawy co do możliwości przeprowadzenia egzaminów, które rozpocząć się mają pod koniec kwietnia.

Rząd zapewnia, że odbędą się w przewidzianym terminie, a obserwatorzy przypominają, że udało się je przeprowadzić nawet podczas rewolucji majowej w roku 1968, gdy wszystkie uczelnie były okupowane, a cały kraj sparaliżowany strajkiem powszechnym. (PAP)

ulb/ ap/

arch.

13.04.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE