Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Polacy poszukują pracy średnio 2,5 miesiąca

Polacy poszukują pracy średnio 2,5 miesiąca

09.04.18

Średnio 2,5 miesiąca zajmuje obecnie Polakom znalezienie nowej pracy, miejsce zatrudnienia w ostatnim półroczu zmienił co piąty pracownik - wynika z opublikowanych w poniedziałek wyników najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad.

articleImage: Polacy poszukują pracy średnio 2,5 miesiąca fot. Thinkstock

Z 31. edycji badania Monitor Rynku Pracy wynika, że jeszcze 2-3 lata temu znalezienie pracy zajmowało średnio ponad 3,5 miesiąca. Obecnie 2 na 5 ankietowanych czas poszukiwania nowego zajęcia mile zaskoczył. Twierdzą oni, że był krótszy niż zakładali. 35 proc. uważa, że był w sam raz, a 29 proc., że trwało to dłużej, niż by chcieli.

Ekspertka Konfederacji Lewiatan, Monika Fedorczuk zwróciła uwagę, że obecnie rynek pracy odczuwa brak pracowników. "Wzrost popytu na pracę wynika z wyraźnego przyspieszania wzrostu gospodarczego w 2017 roku. Z analiz NBP wynika, że mamy rekordowo wysoką liczbę wakatów, co oznacza, że zmiana pracy, szczególnie dla osób posiadających poszukiwane na rynku pracy kompetencje, jest stosunkowo łatwa" - stwierdziła.

Jej zdaniem, coraz większe trudności z pozyskaniem pracowników powodują, że pracodawcy częściej oferują bardziej stabilne warunki zatrudnienia w ramach umów o pracę. "Dla części pracujących w oparciu o krótkoterminowe kontrakty, w tym umowy cywilnoprawne, możliwość uzyskania lepszych warunków zatrudnienia jest istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o zmianie pracodawcy" - oceniła ekspertka.

W badaniu zwrócono uwagę, że co piąty pracownik w ostatnim półroczu zmienił pracodawcę, co piąty też został u obecnego, ale zmienił stanowisko. Na nowe miejsce zatrudnienia najczęściej decydowali się mieszkańcy wschodnich województw – tam nawet co czwarty ma nowego pracodawcę. Takie zmiany najczęściej mają za sobą młodzi ludzie poniżej 30 lat (41 proc.). "Ale w tej grupie są zapewne też ci, dla których była to pierwsza praca w życiu" - podkreślono.

W ostatnim półroczu na nowe miejsce pracy najczęściej decydowali się sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (38 proc.), inżynierowie (37 proc.) i robotnicy niewykwalifikowani (32 proc.). Takich zmian unikali raczej kierownicy (10 proc.), mistrzowie i brygadziści (13 proc.) oraz kadra zarządzająca wysokiego szczebla (15 proc.).

Z raportu wynika, że większość osób, które w ostatnim półroczu zmieniły pracę nie miała problemów ze znalezieniem zatrudnienia (62 proc.), a ponadto znalazła miejsce, które spełnia wszystkie oczekiwania (54 proc.).

Większość badanych, którzy zmieniali pracę w ciągu ostatniego półrocza, dobrze ocenia procesy rekrutacji w firmach – 22 proc. uważa, że były krótkie, 49 proc. – że trwały w sam raz. Zbyt długie były dla 29 proc. respondentów. Niemal 9 na 10 ankietowanych dostało wystarczające informacje o zakresie obowiązków na danym stanowisku, 85 proc. – dostało pełne informacje o warunkach zatrudnienia, w tym pensji, typie umowy, czasie pracy i benefitach, a 84 proc. dowiedziało się dokładnie, jak wygląda rekrutacja i jakie są kolejne kroki po każdym z etapów.

W badaniu zwrócono uwagę, że w ciągu najbliższego półrocza pracę zamierza zmienić 1/3 respondentów. "Częściej zmiany w życiu zawodowym planują mieszkańcy południa, wschodu i północy Polski, szczególnie z miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Potrzebę nowej pracy odczuwają głównie zatrudnienia na umowy cywilnoprawne lub z etatami na czas określony" - napisano. Jak zaznaczono, poza wyższą pensją (79 proc.), ankietowani chcieliby, by nowy pracodawca zaproponował im dogodną formę zatrudnienia (43 proc.), nowe wyzwania i rozwój zawodowy (39 proc.) oraz elastyczny czas pracy (29 proc.).

Łukasz Komuda, redaktor portalu Rynekpracy.org i ekspert z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zwrócił uwagę, że cały czas hamulcem w kontekście rynku pracy jest ograniczona mobilność geograficzna Polaków. "Wynika ona z trzech podstawowych przyczyn: niezbyt wysokich wynagrodzeń (ok. 2500 zł na rękę w październiku 2016 roku – aktualnie kwota ta może być o ok. 150 zł wyższa), braku taniej i regularnej komunikacji zbiorowej na poziomie wielu powiatów i gmin oraz z braku tanich mieszkań do wynajęcia" - podkreślił.

Zaznaczył też, że polski rynek pracy nie jest jednorodny. "Polska nie jest jednym dużym rynkiem pracy, ale setkami rynków regionalnych i podobszarów" - wyjaśniał

Sondaż został zrealizowany między 2, a 13 marca 2018 roku. Wzięło w nim udział 1000 respondentów w wieku 18-64 lat, pracujących co najmniej 24 godzin w tygodniu. Próba obejmowała zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej jak i osoby samozatrudnione. Badania przeprowadzono techniką CAWI.(PAP)

09.04.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE