W 2015 roku zniknie aplikacja ogólna
Senacki projekt reformuje sposób kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Będą oni szkolić się krócej, za to będą mieli szansę na zdobycie doświadczenia. Zostaną bowiem zatrudnieni w sądach okręgowych.


Główne zmiany w tym zakresie to likwidacja 12-miesięcznej aplikacji ogólnej oraz 18-miesięcznego stażu referendarskiego (przy aplikacji sędziowskiej). Zmiany te spowodują więc dość drastyczne skrócenie czasu szkolenia, zwłaszcza przyszłych sędziów. Takie zmiany w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przyjął 10 kwietnia br. Senat. Jednakże, jako że jest to projekt senacki, teraz trafi on do Sejmu, gdzie przejdzie procedurę trzech czytań.

Przeczytaj także: Data egzaminu radcowskiego podana do publicznej wiadomości >>>
Przeczytaj także: Ile kosztuje aplikacja radcowska 2014 >>>


Ostatni taki rok
Obecni kandydaci, którzy widnieją na liście przyjętych do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, po złożeniu stosownego oświadczenia mogą odebrać decyzję administracyjną stwierdzającą zakwalifikowanie na aplikację ogólną. Aplikacja ogólna ma na celu przygotowanie do aplikacji specjalistycznych oraz zawodu asystenta. Nauka rozpocznie się 26 stycznia 2015 r.


Najwięcej kandydatów, którzy pomyślnie przeszli konkurs, ukończyło uniwersytety: Jagielloński (44), Warszawski (21) oraz Śląski w Katowicach i Mikołaja Kopernika w Toruniu (15).

Przeczytaj także: Wszczęto postępowanie w sprawie studentów pozujących z flagą UPA >>>
Przeczytaj także: Umieszczenie oferty zastępstwa w internecie pod lupą palestry >>>


Likwidacji aplikacji ogólnej od dłuższego czasu domagało się środowisko sędziowskie. Krajowa Rada Sądownictwa przekonywała, że nie spełnia ona żadnych istotnych celów, a jedynie jest źródłem niepotrzebnych kosztów. Za wprowadzeniem takiej zmiany przemawia również wejście w życie 7 lipca 2013 r. przepisów (nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych – Dz.U. z 2013 r. poz. 662), które zrewidowały wymogi stawiane kandydatom na stanowisko asystenta sędziego. Od tego momentu nie muszą już oni kończyć aplikacji ogólnej. Dziś wystarczy, że kandydat ma tytuł magistra i odbędzie w ciągu pierwszych dwóch lat zatrudnienia w sądzie staż asystencki.
Źródło: Rzeczpospolita

Przeczytaj także: Opłata za egzamin adwokacki dalej na wysokim poziomie >>>
Przeczytaj także: Zwara: nie pierwszy raz adwokatura zmienia zakres działalności >>>