Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Po obronie doktoratu wdrożeniowego prace zostaną zastosowane w gospodarce

Po obronie doktoratu wdrożeniowego prace zostaną zastosowane w gospodarce

19.06.17

Doktorat wdrożeniowy ma istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki; projekty omówione w dysertacjach będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce - mówi rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała.

articleImage: Po obronie doktoratu wdrożeniowego prace zostaną zastosowane w gospodarce fot. Thinkstock

W kwietniu Sejm uchwalił, a prezydent podpisał nowelizację ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw. Nowelę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowelizacja zakłada ustanowienie programu "Doktorat wdrożeniowy". Ma on ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym.
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała powiedział, że jest to część pierwszego etapu zmian w szkolnictwie wyższym. Doktorat wdrożeniowy ma jego zdaniem istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki.

"To jest stopień, który będzie dotyczył doktoratów, które powstaną na miejscu pracy doktoranta, w konkretnym przedsiębiorstwie" - powiedział prof. Gwizdała. Wyjaśnił, że po obronie projekty omówione w dysertacjach, będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce. Dodał, że program jest "dedykowany do nauk eksperymentalnych".
Jerzy Gwizdała zwrócił uwagę na istotny walor finansowy tego programu. "Studenci będą otrzymywali dosyć wysokie stypendium, będą to studia stacjonarne. Na poziomie wynagrodzenia asystenta i dodatkowe wynagrodzenie u przedsiębiorcy, u którego będą przygotowywać swój doktorat" - wyjaśnił. Jego zdaniem doktorat wdrożeniowy to korzyść nie tylko dla gospodarki, ale - jak stwierdził - "również dla tych młodych doktorów, którzy gdy zostaną wypromowani, będą już mieli pierwsze osiągnięcia w zakresie wdrożeń". (PAP)

19.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE