Komputerowe apelacje
Aplikanci mogą wziąć na salę teksty aktów prawnych, komentarze do nich, kodeksy, i orzecznictwo. Zawartości teczek mogą być wyrywkowo sprawdzane.
Jak pisze Rzeczpospolita od czterech lat kandydaci mogą pisać swoje prace ręcznie lub za pomocą komputera. Aż 98 proc. zdających wybiera drugą opcję.
Zgodnie z regulaminem najpóźniej miesiąc przed egzaminem przewodniczący komisji podaje wymagania sprzętowe, które musi spełnić zabierany na egzamin komputer. Można korzystać z myszek i klawiatur bezprzewodowych jednak co ważne ekrany dotykowe są zablokowane na czas egzaminu przez odpowiednią aplikację.
Trzeba pamiętać, że wszystkie działające w tle aplikacje mogą spowolnić program egzaminacyjny, dlatego też zaleca się wyłączenie ich wszystkich na czas egzaminu.

Przeczytaj także: Przygotowanie komputera na egzamin adwokacki 2015 

Wypożyczalnie sprzętowe
Jak możemy przeczytać w Rzeczpospolitej, od tego roku istnieje możliwość wypożyczenia odpowiedniego sprzętu. Gazeta dotarła do jednej z wypożyczalni w Bydgoszczy. Wypożycza się tam laptopy na trzy dni egzaminów. Cena takiej usługi waha się w granicach 249 zł - 399 zł, a co ważne - im bliżej egzaminu, tym cena wyższa. Na tegoroczny egzamin z wspomnianej wcześniej wypożyczalni skorzystało już prawie 900 aplikantów!
Jak to działa? Dzień przed egzaminem odbiera się sprzęt w miejscu egzaminu wyznaczonym przez Izbę, od godz. 16. Komputery spełniają wszelkie wymagania techniczne. Są szybkie - posiadają Intel i5 oraz system Windows 7. Każde urządzenie sprawdzane jest pod kątem technicznym i wydajnościowym. Po oddaniu sprzętu wszelkie dane z dysku są usuwane za pomocą specjalnego oprogramowania. Wszystkie komputery są zgodne z wymaganiami Ministerstwa Sprawiedliwości, a w razie jakiejkolwiek awarii można liczyć na sprzęt zapasowy.
Przez Ministerstwo przygotowana będzie również aplikacja egzaminacyjna, wyposażona w edytor tekstu. Blokuje ona dostęp do komputera i wszelkich urządzeń zewnętrznych. Aplikację na pendrivie zdający otrzymują odrębnie na każdy dzień egzaminu. Jednakowe dla wszystkich zadania przygotowywane są przez zespoły powołane przez resort sprawiedliwości. W ich skład wchodzą przedstawiciele ministra sprawiedliwości oraz delegowani odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych.

Przeczytaj także: Na egzamin komorniczy z własnym komputerem 

Wymagania sprzętowe
Minimalne wymagania, które ma spełniać komputer zdającego:
- procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik;
- 512 MB pamięci RAM (zalecane 1024MB);
- system operacyjny (32/64-bit): Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7, Windows 8; Windows 8.1;
- zainstalowany program Microsoft.NET Framework 3.5 SP1;
- 100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera;
- wolny port USB;
- konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera;
- odinstalowany program antywirusowy i wyłączone automatyczne aktualizacje, a także wygaszacz ekranu;
- opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja", „wysoka wydajność";
- zegar ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem.
(wr/rp)

Więcej przeczytasz w serwisie Rzeczpospolita>>>

 

Polecamy Publikację z internetowej księgarni Profinfo: Czynności procesowe obrońcy i pełnomocnika w sprawach karnych>>>

imagesViewer