Nazwy zawodów, takie jak radca prawny, adwokat, sędzia, notariusz czy komornik w świadomości społecznej przybierają określoną treść. Sędzia kojarzy się z dostojnym ubiorem - togą - samym sądem oraz wymiarem sprawiedliwości. Do notariusza należy udać się kupując nieruchomość, pomoc adwokata przyda się z kolei podczas procesu rozwodowego. A syndyk? Kto to jest syndyk?

Zawód syndyka jest pojęciem związanym z prawem handlowym.

Pod zarządami starych regulacji prawnych była to osoba zarządzająca majątkiem przedsiębiorcy postawionego w stan upadłości oraz dokonująca podziału funduszy między wierzycieli zgodnie z zasadami prawa upadłościowego i naprawczego. Była to funkcja likwidatora majątku w postępowaniu upadłościowym z opcją likwidacyjną.

Obecnie po wejściu w życie Ustawy o Licencji Syndyka - syndyk to nie wyłącznie funkcja w postępowaniu upadłościowym z opcją likwidacyjną, lecz zawód regulowany (wolny zawód) o znacznie szerszych zadaniach i kompetencjach.

Syndyk licencjonowany - jest specjalistą zarządzania kryzysowego, menadżerem rewitalizacji podmiotu w kłopotach finansowych.

Jedynie w ostateczności syndyk na zlecenie sądu przeprowadza likwidację podmiotu gospodarczego - którego kondycja finansowa i operacyjna wyklucza jakąkolwiek restrukuryzaję.

W trakcie postępowania upadłościowego syndyk traktowany jest jako kierownik jednostki, w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości. Z uwagi na status prawny syndyk jest tzw. zastępcą pośrednim czyli dokonuje czynności prawnych we własnym imieniu, ale na rachunek upadłego tj. ze skutkiem prawnym dla niego.

Zawodu syndyka nie można zaliczyć do zawodów stricte prawniczych choćby przez to, że posiadanie wykształcenia prawniczego nie jest konieczną przesłanką uzyskania licencji syndyka (wcześniej analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku zawodu komornika).

Po wejściu w życie Ustawy o Licencji Syndyka - zawód syndyka stał się zawodem regulowanym i został zaliczony do katalogu wolnych zawodów, wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Syndycy licencjonowani wykonują swój zawód w ramach kancelarii syndyków.

Co więcej, dla osób ubiegających się o licencję syndyka, organizowane są specjalne egzaminy. Jeden z nich miał miejsce 25 marca b.r.

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, Departament Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi przedstawia test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadanie problemowe z egzaminu dla osób ubiegających się taką licencję.

 

 

 

 

Źródło: Wikipedia.org, Ministerstwo Sprawiedliwości

 

]]>