Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Ksenofobiczne incydenty zniechęcają zagranicznych studentów

Ksenofobiczne incydenty zniechęcają zagranicznych studentów

07.06.18

Studenci zagraniczni wybierają państwa znane z większej multikulturowości - wynika z raportu Biura Analiz Sejmowych. Do wyboru polskich uczelni studentów zagranicznych zniechęca także ich niska pozycja w międzynarodowych rankingach.

articleImage: Ksenofobiczne incydenty zniechęcają zagranicznych studentów fot. Thinkstock

Studenci zagraniczni kształcący się w Polsce pochodzą w większości z krajów europejskich (82 proc.). Liderem jest tu Ukraina, z której pochodzi ponad połowa wszystkich zagranicznych studentów (ponad 35,5 tys.).

Kolejnymi  państwami, z których pochodzi  najwięcej studentów zagranicznych są Białoruś (ponad 5 tys.) i Indie (ponad 2 tys.). Indie odnotowały zresztą największy przyrost liczby studentów rok do roku (1242 studentów in plus czyli wzrost o 140 proc.).

Znaczny wzrost, zarówno ilościowy, jak i procentowy, odnotowały także inne azjatyckie kraje: Nepal, Tajwan i Bangladesz.

Zniechęcające ksenofobiczne incydenty i niski prestiż

Zagranicznych studentów zachęcają przede wszystkim niskie koszty utrzymania oraz – według opinii Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – także wysoka jakość nauczania. Ta jest jednak dyskusyjna, ponieważ, jak czytamy w raporcie, zagranicznych studentów zniechęca fakt, że polskie uczelnie zajmują niskie pozycje w międzynarodowych rankingach.

Czynnikiem odstraszającym, zwłaszcza studentów z Azji, są też szeroko nagłaśniane incydenty ksenofobiczne.

Zagranicznych studentów zachęcają przede wszystkim niskie koszty utrzymania oraz – według opinii Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – także wysoka jakość nauczania. Ta jest jednak dyskusyjna, ponieważ, jak czytamy w raporcie, zagranicznych studentów zniechęca fakt, że polskie uczelnie zajmują niskie pozycje w międzynarodowych rankingach.

Czynnikiem odstraszającym, zwłaszcza studentów z Azji, są też – szeroko nagłaśniane incydenty ksenofobiczne. Różnice kulturowe nie są natomiast przeszkodą dla studentów z Ukrainy i Białorusi. To głównie oni, oprócz studentów pochodzących  z  Afryki,  wyrażają  chęć  dalszej  nauki  lub podjęcia  pracy  w  Polsce. 

Umiędzynarodowienie priorytetem uczelni

Uczelnie, chcąc zainteresować  obcokrajowców  swoją ofertą, stosują działania promocyjne i ułatwienia organizacyjne. 

Skuteczna jest zwłasza promocja w internecie - to to źródło studenci wskazują, gdy pyta się ich o to, skąd dowiedzieli się o możliwości studiowania w Polsce. Choć studenci z Ukrainy i Bliskiego wschodu jako źródło wiedzy wskazywali targi edukacyjne.

 

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE