- Od kilku lat Politechnika Wrocławska jest bezsprzecznym liderem w uzyskiwaniu patentów – powiedziała Alicja Adamczak, prezes urzędu Patentowego RP podsumowującej wyniki działalności urzędu za 2017 r. Naukowcy z tej uczelni w 2017 r. uzyskali 120 patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe, a od 2008 r. w sumie ponad 1200. Kolejne na top liście uczelnie to krakowska AGH (105 patentów w ubiegłym roku) oraz  Politechnika Łódzka (97).

Sukces Politechniki Wrocławskiej nie jest przypadkowy.
- Uczelnia posiada przemyślany regulamin zarządzania własnością intelektualną. Daje on twórcom aż 60 proc. korzyści, jeśli komercjalizacja się powiedzie, a jeśli nie to sprowadza ich ryzyko prawie do zera  – tłumaczy Piotr Otręba, kierownik Działu Własności Intelektualnej Naukowo-Technicznej PWr.

Na uczelni ponadto prężnie działa multidyscyplinarny zespół rzeczników patentowych, który zapewnia kompleksowe wsparcie.
Co opatentowali naukowcy Politechniki Wrocławskie w ostatnim roku?

LEX Student >>

- Urządzenie do suszenia i toryfikowania substancji organicznych, sposób konwersji światła na energię mechaniczną, fotel zabezpieczający przed skutkami eksplozji pod pojazdem, platformę obrotową pod pojemniki do składowania posegregowanych odpadów komunalnych, mechanizm z dostosowaniem trajektorii w czasie rzeczywistym, zwłaszcza ortezy kolana ludzkiego, biosensor elektrochemiczny do wykrywania dopaminy – wymienia jednym tchem Piotr Otręba. I dodaje, że sukces szkoły to przede wszystkim efekt dobrej współpracy studentów z pracownikami naukowymi.

Najwięcej zgłoszeń wpływa jednak od Politechniki Lubelskiej (112), Zachodniopomorskiego Uniwersytety Technologicznego w Szczecinie i Politechniki Wrocławskiej (99)

Prawo własności intelektualnej PRZEDSPRZEDAŻ >>