Termin legislacja pochodzi od łacińskiego słowa lex- oznaczającego po prostu prawo. Legislacja to proces tworzenia prawa przez organy państwowe i samorządowe aktów normatywnych powszechnie obowiązujących na danym terenie. W naszym kraju proces legislacyjny jest uregulowany przez Konstytucję.


Celem aplikacji jest przygotowanie aplikanta do samodzielnego wykonywania zawodu. Aplikacja legislacyjna przeznaczona jest dla urzędników administracji państwowej, którzy są zainteresowani tworzeniem prawa na szczeblu centralnym lub/i lokalnym.


Aby zostać aplikantem legislacyjnym:
- należy ukończyć magisterskie studia prawnicze,
- być członkiem korpusu służby cywilnej, pracownikiem urzędów państwowych, żołnierzem zawodowym lub funkcjonariuszem służb,
- posiadać co najmniej 2-letni staż pracy związanej z legislacją.


Na aplikację legislacyjną nie ma otwartego naboru. Kandydaci na aplikantów odbywają ustną rozmowę kwalifikacyjną, ale o przystąpieniu do niej decydują dyrektorzy urzędów.


Aplikacja obejmuje:
- udział w wykładach i konwersatoriach przez okres 10 miesięcy,
- udział w zajęciach praktycznych, które trwają 12 miesięcy.

Przeczytaj także: Aplikacja radcowska w praktyce


Zajęcia praktyczne polegają na opracowywaniu m.in. projektów aktów prawnych czy też projektów założeń projektów ustaw. Po zakończeniu zajęć praktycznych przeprowadzony jest egzamin, który składa się z dwóch etapów; pisemnego i ustnego. Część pisemna przypomina zajęcia praktyczne. Z kolei część ustna weryfikuje wiedzę aplikantów z wykładów i konwersatoriów. Odbywa się przed komisją egzaminacyjną w obecności patrona aplikanta. Jeśli aplikant złoży egzamin z wynikiem pozytywnym to otrzyma stosowne zaświadczenie o ukończeniu aplikacji. Dokument ten nie nadaje aplikantowi szczególnego statusu prawnego. W wielu przypadkach jest jednak przepustką do awansu zawodowego.


Kierownikiem aplikacji legislacyjnej jest dr Jacek Krawczyk. Liczba przyjęć na aplikację legislacyjną w roku 2014/2015 wynosiła 35. Opłata za uczestnictwo w aplikacji jest czternastokrotnością minimalnego wynagrodzenia, o którym stanowią przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Opłaty pokrywają urzędy, które na aplikację skierowały swoich pracowników.


Nabór na kolejną edycję aplikacji legislacyjnej ogłasza Rządowe Centrum Legislacji.


Podstawa prawna:
1. USTAWA z dnia 21 listopada 2008 r.o służbie cywilnej
2. ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 21 maja 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie aplikacji legislacyjnej
Natalia Małgorzata Kurek