Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Już 20 marca rząd zajmie się ustawą o szkolnictwie wyższym

Już 20 marca rząd zajmie się ustawą o szkolnictwie wyższym

08.03.18

Rząd zajmie się projektem reform uczelni 20 marca. Taką decyzję podjął Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował wiceminister nauki Piotr Mueller.

articleImage: Już 20 marca rząd zajmie się ustawą o szkolnictwie wyższym fot. Thinkstock

- Komitet Stały ustalił, że projekt ustawy o szkolnictwie wyższym stanie na rządzie 20 marca" - poinformował wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller.

Uwzględniliśmy tylko drobne uwagi ministerstw, niuanse. Cała reszta została przez Komitet Stały przyjęta w naszym brzmieniu. W przyszłym tygodniu odbędzie się jednak kolejne spotkanie Komitetu Stałego w sprawie aspektów finansowych. To największa część rozbieżności" - powiedział wiceminister.

W projekcie ustawy znalazła się propozycja znacznego zwiększenia finansowania nauki i szkolnictwa wyższego. Rozpisana jest ścieżka dochodzenia do finansowania tego sektora na poziomie 1,8 proc. PKB w 2025 r. Do tej części projektu zastrzeżenia zgłosiło Ministerstwo Finansów.

- O kwestie finansowe będzie jeszcze walka. Prosimy, aby środowisko akademickie udzieliło nam wsparcia na wszelkich możliwych frontach - powiedział minister.

Podkreślił, że zastrzeżeń nie budziły kwestie związane z ustrojem uczelni.

- Mamy ustalenia polityczne na szczeblu liderów koalicji, że prace nad tą ustawą będą podjęte bezzwłocznie - odpowiedział szef resortu nauki. W związku z tym - jak ocenił - wejście ustawy w życie 1 października br. jest "jak najbardziej realistycznym" terminem - mówił w środę minister Jarosław Gowin.
(ms/PAP)

Czytaj: Czarne chmury nad nową ustawą o uczelniach>>

Prawo o szkolnictwie wyższym. Komentarz>>

08.03.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE