Strona główna » Wiadomości » Zawody prawnicze » Gowin: okrągły stół prawników byłby dobrym pomysłem

Gowin: okrągły stół prawników byłby dobrym pomysłem

09.06.17

Gdyby pan prezydent wyszedł z taką inicjatywą, to ja zdecydowanie bym temu przyklasnął - powiedział w czwartek wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, komentując pomysł sędziego Wiesława Johanna dotyczący zwołania okrągłego stołu prawników.

articleImage: Gowin: okrągły stół prawników byłby dobrym pomysłem www.jgowin.pl

W rozmowie dla "Rzeczpospolitej" sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann i przedstawiciel prezydenta w KRS, upytany, jak powinny przebiegać zmiany w sądownictwie, powiedział: "W porozumieniu ze środowiskiem sędziowskim trzeba zwołać okrągły stół prawników. Trzeba wypracować program debaty. Środowiska prawnicze muszą znaleźć wspólny język".

"Gdyby pan prezydent wyszedł z taką inicjatywą (okrągłego stołu - PAP), to ja zdecydowanie bym temu przyklasnął" - komentował Gowin w Telewizji WP. "Proszę zwrócić uwagę, że pewne gesty dobrej woli, które uczynił pan prezydent w stosunku do środowiska prawniczego, nie zostały przez to środowisko przyjęte z otwartością, mam na myśli to buczenie podczas wystąpienia ministra (Andrzeja) Dery, wtedy kiedy prawnicy zorganizowali swój kongres" - zaznaczył.

"Jeżeli pan prezydent (...) wystąpi z taką inicjatywą, bardzo chętnie będę jako były minister sprawiedliwości w takim okrągłym stole uczestniczył, gdyby pan prezydent uważał, że jest to potrzebne" - powiedział.

"Rozpatrywana obecnie w Sejmie ustawa zmieniająca przepisy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i w ogóle reformująca wymiar sprawiedliwości budzi rozmaitego rodzaju wątpliwości, również moje. Mam na myśli skrócenie kadencji KRS - uważam, że tak czy owak ta sprawa zostanie rozstrzygnięta przez Trybunał Konstytucyjny. Inne elementy tej ustawy czy tych reform moim zdaniem przemawiają za tym, żeby jednak - w oczekiwaniu na przyszły wyrok TK dotyczący kadencji KRS - ten blok ustaw uchwalić" - powiedział wicepremier.
Na początku maja prezydent Andrzej Duda mówił, że jego zdaniem nie powinno wprowadzać się takich rozwiązań jak wygaszenie kadencji członków KRS przed upływem konstytucyjnego terminu zakończenia tej kadencji.(PAP)

09.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE