Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Gowin chce w Sejmie wysłuchania publicznego ws. ustawy o uczelniach

Gowin chce w Sejmie wysłuchania publicznego ws. ustawy o uczelniach

19.06.17

Projekt ustawy o uczelniach trafić ma do Sejmu na przełomie 2017 i 2018 r. Chcę zorganizować wysłuchanie publiczne, aby w gronie wszystkich zainteresowanych wypracować ostateczny kształt reform - zapowiedział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

articleImage: Gowin chce w Sejmie wysłuchania publicznego ws. ustawy o uczelniach Fot. Flickr/Źródło - Piotr Drabik/Lic. CC by

Podczas poniedziałkowej konferencji "Ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym", zorganizowanej w Warszawie w ramach cyklu konferencji programowych przed Narodowym Kongresem Nauki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaprosił zainteresowanych na 19 i 20 września do Krakowa. Zostanie tam zaprezentowany projekt nowej ustawy dotyczącej działania uczelni. Gowin zapewnił, że po konferencji przepisy będą jeszcze "szlifowane”, i że przewiduje on kilka miesięcy na dyskusję środowiskową.
„Po złożeniu projektu do Sejmu – mam nadzieję, że to się dokona na przełomie tego i następnego roku - chciałbym zorganizować w Sejmie wysłuchanie publiczne” - ogłosił minister.
Zapowiedział, że skoro nowa ustawa ma być "konstytucją dla nauki", jej ostateczny kształt powinien być ustalony jeszcze w gronie wszystkich zainteresowanych, m.in. posłów i polityków. Minister przypomniał, że w tej kadencji Sejmu jeszcze nie było wysłuchania publicznego.

Zapowiedź wysłuchania publicznego oznacza perspektywę debaty nt. określonej ustawy z udziałem osób bezpośrednio nią zainteresowanych. Odbywa się przed rozpoczęciem szczegółowego rozpatrywania projektu, na posiedzeniu komisji sejmowej. Wysłuchanie publiczne jest jawne: zainteresowane osoby i organizacje mają swobodny wstęp, po uprzednim zgłoszeniu, obecne mogą być media, udostępniane są protokoły z wysłuchania.
Podczas konferencji w Warszawie Gowin mówił też o planowanych zmianach w prawie dotyczących zarządzania uczelniami. "Wewnętrzna organizacja uczelni powinna być sprawą należącą do uczelni. Wara (od niej - przyp. PAP) ministrowi, politykom, komukolwiek innemu!" - ocenił wicepremier. Zwracając się do przedstawicieli uczelni, powiedział: "Sami wiecie lepiej, jak się samoorganizować".

Gowin zapowiedział, że to uczelnia - a nie jej jednostki organizacyjne - stanie się faktycznym podmiotem systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Dlatego to działalność naukowa uczelni będzie więc podlegać ewaluacji naukowej, i to uczelnia będzie miała uprawnienia do prowadzenia studiów i nadawania stopni naukowych. Minister zwrócił uwagę, że liczba wydziałów będących dziś pomiotami uprawnień, sukcesywnie rośnie. "To dekonsolidacja uczelni" - powiedział. Dodał, że proces ten warto zatrzymać.
Gowin spodziewa się, że po reformach nastąpi przesunięcie ciężaru zarządzania na poziom całej uczelni, co ma oznaczać wzmocnienie jej organów centralnych, m.in. rektora.
Minister zapewnił, że środowisku akademickiemu zostaną pozostawione kompetencje w zakresie wyboru władz uczelni. To jest - zdaniem Gowina - "poza dyskusją". "Nie było, nie ma i nie będzie żadnej intencji, by ograniczać kompetencje środowiska akademickiego. Ta tradycja w Polsce musi być zachowana" - zaznaczył.

Zwrócił też uwagę na ograniczaną obecnie rolę interesariuszy zewnętrznych w funkcjonowaniu uczelni. "To nie sprzyja otwartości uczelni na otoczenie społeczno-gospodarcze" - ocenił.
Powiedział też, że jest zwolennikiem utworzenia na uczelniach nowego organu - rad uczelni. Zwrócił jednak uwagę, że wokół tej koncepcji narosły kontrowersje. "Jesteśmy gotowi na roztropny kompromis" - powiedział. Zapowiedział jednak, że zaakceptowane zostaną jedynie takie rozwiązania, "w których 100 proc. członków tego nowego organu wybierane jest przez samą wspólnotę akademicką - prawdopodobnie (...)senat".
Minister mówił też o działaniu systemów informatycznych takich jak POL-on. "One są kompletnie niewydolne. Poprosiłem panią minister (cyfryzacji Annę) Streżyńską o pomoc. Rozpoczynamy prace nad nową infrastrukturą informatyczną, rozwiązaniami systemowymi" - powiedział. Dodał, że będzie to jeden z priorytetów jego ministerstwa w ostatnich latach obecnej kadencji. (PAP)

19.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE