Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Egzamin wstępny na aplikację to podstawa do wzięcia wolnego

Egzamin wstępny na aplikację to podstawa do wzięcia wolnego

12.12.16

Pracownikowi, który chce zdawać na aplikację, przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia i to nawet, gdy nie jest to jego pierwsza próba - czytamy w serwisie Lex.

articleImage: Egzamin wstępny na aplikację to podstawa do wzięcia wolnego Własne

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w poprawkowym egzaminie wstępnym i radcowskim?

Odpowiedź
Tak, pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w poprawkowym egzaminie wstępnym i radcowskim.
Zgodnie z art. 34 ust. 4 ustawy o radcach prawnych: pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w egzaminie wstępnym i radcowskim. Ustawodawca nie wskazuje przy tym ograniczenia liczby kolejnych prób podchodzenia do wymienionych egzaminów, także poprawkowych i zwolnień z tego tytułu. Ograniczenie takie występuje w przypadku udzielenia odpłatnego urlopu w wymiarze 30 dni na przygotowanie się do egzaminu radcowskiego. Z tego uprawnienia pracownik może skorzystać tylko raz.
Omawiany przepis wskazuje również, że zwolnienie od pracy przysługuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ma to na celu zapobieżenie sytuacji, w której pracownik, w zamian za udzielone zwolnienie, zobowiązuje się do zwrotu wynagrodzenia już wypłaconego lub przyszłego, co traktować należy jak zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia, co byłoby potraktowane jako naruszenie bezwzględnie obowiązującej normy art. 84 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p.

Pracodawca może odwołać zgodę na aplikację, ale skutkuje to wypowiedzeniem umowy>>

Ważną kwestią jest termin egzaminu. Zwolnienie przysługuje pracownikowi tylko wówczas, jeżeli egzamin został wyznaczony na termin przypadający w dniu jego pracy. Jeżeli pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, a egzamin obędzie się w sobotę, wówczas pracownikowi nie będzie mógł skorzystać z tego uprawnienia..
Należy również wskazać, iż zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w celu uczestnictwa w egzaminach zawodowych mają charakter celowy. W przypadku ich niewykorzystania pracownik traci do nich prawo i nie przysługuje mu wówczas ekwiwalent pieniężny.

Dowiedz się więcej z książki
Akta cywilne dla aplikantów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Agata Kamińska 12.12.16
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE