W Łodzi 1 stycznia 2016 r. uruchomiono 28 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Działają one na podstawie ustawy, która weszła w życie z początkiem obecnego roku. Zgodnie z nią z nieodpłatnych porad mogą korzystać najubożsi, młodzi i seniorzy, kombatanci i weterani, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk.
Podsumowując w poniedziałek pierwszy kwartał działalności punktów wicedyrektor Wydziału Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami UMŁ Małgorzata Markowska oceniła, że dotychczasowe zainteresowanie łodzian bezpłatnymi poradami radców prawnych jest "umiarkowane".
"Przez trzy miesiące z pomocy skorzystało 1867 mieszkańców. Spodziewaliśmy się, że będzie ich więcej. Wyciągając średnią wychodzi na to, że dziennie zaledwie jedna osoba korzysta z porady w jednym punkcie. Możliwości dyżurujących przez cztery godziny dziennie radców prawnych są znacznie większe" - podkreśliła.
Jak wynika z danych przedstawionych przez magistrat, w Łodzi z rad prawników przede wszystkim korzystają osoby, które spełniają kryterium wiekowe, czyli mają powyżej 65 lat lub nie ukończyły 26. roku życia. Wśród nich przeważają kobiety. Osoby korzystające z porad najczęściej mają wykształcenie średnie zawodowe, średnie ogólnokształcące lub zasadnicze zawodowe.
Łodzianie najchętniej korzystają z punktów usytuowanych w centrum miasta (m.in. przy ul. Piotrkowskiej 153, Zachodniej 47, Politechniki 32).
Poinformowano też, że najczęstsze problemy korzystających z pomocy dotyczyły spraw z zakresu prawa cywilnego, prawa spadkowego i prawa rzeczowego. "Mieszkańcy pytają o różnego rodzaju klauzule zapisane w umowach bankowych lub kupna-sprzedaży i wynajmu mieszkań, spraw spadkowych, testamentów oraz eksmisji" - wyliczyła Markowska.
Według niej duża część łodzian nie wie jeszcze o możliwości otrzymania bezpłatnej pomocy tego typu i dodała, że nie wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z usług, są do tego uprawnione.
"Omawialiśmy ten problem podczas spotkania z przedstawicielami powiatów. Urząd wojewódzki ma zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości z postulatem rozszerzenia kategorii uprawnionych do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. o osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku" - zaznaczyła.

Badanie: 5 proc. respondentów poprosi studenta o pomoc przed rozprawą>>

W woj. łódzkim działa 79 punktów darmowej pomocy prawnej. W całej Polsce jest ich 1524. Według ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej z porad prawnych mogą korzystać osoby, którym w okresie roku poprzedzającego zwrócenie się o pomoc przyznano świadczenie z pomocy społecznej; osoby do 26. roku życia i te, które ukończyły 65 lat; kombatanci i weterani; posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych.
Bezpłatna pomoc obejmuje m.in.: poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach; wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego oraz sporządzenie projektów różnego rodzaju pism sądowych i administracyjnych. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Etyka zawodu radcy prawnego i adwokata. Kazusy. Objaśnienia. Orzecznictwo
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł