Strona główna » Wiadomości » Zawody prawnicze » Aplikant adwokacki musi mieć zgodę na dodatkową pracę

Aplikant adwokacki musi mieć zgodę na dodatkową pracę

07.02.18

Aplikanci adwokaccy muszą mieć zgodę patrona i dziekana na podjęcie dodatkowego zajęcia. Bez problemu uzyska pozwolenie na pracę dydaktyczną lub naukową, nie będzie mógł natomiast podejmować zajęć niezgodnych z prawem i narażających na szwank godność adwokata.

articleImage: Aplikant adwokacki musi mieć zgodę na dodatkową pracę fot. Thinkstock

Przepisy regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej są bardziej restrykcyjne niż te, dotyczące aplikacji radcowskiej, jeżeli chodzi o podejmowanie pracy poza aplikacją.

Dorabianie podczas aplikacji na cenzurowanym>>

- Inne zajęcia aplikanta - poza zajęciami wynikającymi z odbywania aplikacji pod kierunkiem patrona w okresie aplikacji - wymagają zgody patrona i dziekana właściwej okręgowej rady adwokackiej, który zasięga opinii kierownika szkolenia. Podjęcie innego zajęcia nie może utrudniać przebiegu aplikacji, w tym szkolenia, oraz naruszać godności wykonywania zajęć aplikanta adwokackiego - tłumaczy adwokat Elżbieta Nowak, przewodnicząca Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie.- W praktyce każdy przypadek aplikanta ubiegającego się o zgodę na dodatkowe zajęcie jest rozpatrywany indywidualnie. Trzeba rozważyć, czy potencjalne zatrudnienie, które daje aplikantowi możliwość zarobkowania, nie będzie kolidowało z wypełnianiem zadań związanych z aplikacją - dodaje.

Jeżeli aplikant podejmie dodatkową pracę bez uzyskania zezwolenia, może czekać go postępowanie dyscyplinarne, w praktyce często jednak kończy się na rozmowie z dziekanem.

Pozwolenia na pracę aplikant nie dostanie, gdy wykonywane przez niego zajęcie uchybiać będzie godności zawodu adwokata. To ostatnie bywa trudne do zdefiniowania.

- Nie ma żadnych przeszkód, by aplikant zajmował się np. praca dydaktyczną lub był zatrudniony przy świadczeniu pomocy prawnej w stowarzyszeniach, fundacjach, przy czym te zajęcia nie będą zajmowały całego czasu, jaki aplikant może poświecić na pracę u patrona - podkreśla adw. Elżbieta Nowak -  Powszechne rozluźnienie obyczajów nie zwalnia naszego samorządu od tego, by czuwać i zapobiegać pracy aplikantów, która dawałby podstawy do kpin, szyderstw, zgorszenia czy też oscylowała na granicy legalności lub była całkiem nielegalna. Nie może być też tak, że patronat jest fikcją, a byłoby tak w sytuacji kiedy aplikant prowadziłby działalność reklamową i stojąc pod gmachem sądu, wciskał przechodniom ulotki  zapraszające  do skorzystania z usług osoby świadczącej usługi prawne - dodaje przewodnicząca Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

 

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE