Strona główna » Akademicki Związek Sportowy - największe stowarzyszenie sportowe w Polsce

Akademicki Związek Sportowy - największe stowarzyszenie sportowe w Polsce

18.08.17

Gdzie wśród form zorganizowania działalności sportowej należy umiejscowić Akademicki Związek Sportowy? Odpowiedź na to pytanie należy poszukać w podstawowej regulacji sportu w Polsce - ustawie o sporcie oraz w podstawowej regulacji AZS - jego statucie.

articleImage: Akademicki Związek Sportowy - największe stowarzyszenie sportowe w Polsce fot. Thinkstock

Działalność sportowa jest często utożsamiana z pojęciem sportu, rozumianego jako: wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
Ustawodawca wyraźnie wskazuje, iż działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego, działającego jako osoba prawna. Ponadto kluby sportowe, w liczbie co najmniej 3, mogą tworzyć związki sportowe, działające w formie stowarzyszenia lub związku stowarzyszeń.
AZS to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce, które w swojej bogatej, ponad stuletniej historii ukształtowało wielu wybitnych sportowców. Osiągane przez nich sukcesy zapisały się w historii polskiego sportu. W szeregach AZS rywalizowali Halina Konopacka (lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, 1928), Waldemar Baszanowski (ciężarowiec, mistrz olimpijski 1964 i 1968, czterokrotny mistrz świata) czy Jacek Wszoła (skoczek wzwyż, mistrz olimpijski 1968, wicemistrz olimpijski 1980).

 

AZS w obrocie prawnym posiada formę stowarzyszenia, mogącego prowadzić działalność gospodarczą. Oznacza to, iż rygor prawny któremu będzie podlegać to w szczególności ustawa prawo o stowarzyszeniach. Szczegółowy zakres funkcjonowania AZS znajdziemy w jego statucie.
Dowiemy się z niego m.in. o terenie działania, formie zorganizowania, barwach czy celach działania, do których zaliczamy upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki, podnoszenie sprawności fizycznej i polepszanie stanu zdrowia społeczności akademickiej, rozwijanie sportu wyczynowego w środowisku akademickim, kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za losy macierzystego klubu, szkoły wyższej i środowiska, podtrzymywanie tradycji narodowej, rozwój świadomości, rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej, działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, działanie na rzecz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, działanie na rzecz organizacji wolontariatu czy też przeciwdziałanie patologiom społecznym.
Ponadto, w statucie występują informacje dotyczące członków stowarzyszenia, organów, jego jednostek organizacyjnych czy też przewidzianych wyróżnień i kar.
Członkami mogą być osoby fizyczne i prawne. Członkowie dzielą się na: zwyczajnych (studenci, absolwenci i pracownicy szkół wyższych oraz inne osoby pełnoletnie), uczestników (uczniowie szkół podstawowych i niepełnoletni uczniowie szkół ponadpodstawowych) oraz honorowych i wspierających.

Władzami naczelnymi AZS są: Zjazd, Zarząd Główny, Prezydium Zarządu Głównego, Główna Komisja Rewizyjna oraz Główny Sąd Koleżeński.

Jednostkami organizacyjnymi AZS są kluby uczelniane, kluby środowiskowe oraz organizacje środowiskowe. Kluby uczelniane i środowiskowe powstają z woli członków założycieli. Organizację środowiskową tworzą wszystkie kluby AZS działające na określonym obszarze.
AZS poprzez swoje jednostki organizacyjne w postaci klubów sportowych, klubów środowiskowych i organizacji środowiskowych prężnie działa na różnych płaszczyznach. Z jednej strony krzewiąc postawy aktywności fizycznej. Wśród licznych korzyści jakie wiążą się z członkostwem można wymienić preferencyjne warunki korzystania z infrastruktury sportowej. Z drugiej strony, uczestnicząc jako klub uczelniany w rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie.

Kacper Lewandowski

18.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Wniosek o grant musi być przemyślany

  Obrazek do artykułu: Wniosek o grant musi być przemyślany

  Wniosek powinien być zrozumiały dla wszystkich. Odradzam też szukanie konkursów, w których termin składania dokumentów upływa za kilka dni - mówi Dariusz Dąbek, Dyrektor Biura Projektów firmy AVISTA, zajmującej się przygotowywaniem wniosków o... Więcej

 • Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Obrazek do artykułu: Darmowe bilety unijnym prezentem na osiemnastkę

  Unia Europejska zafunduje bilety osiemnastolatkom, którzy chcą podróżować po Europie. Wnioski można zgłaszać do 26 czerwca 2018 r. r Więcej

 • Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Obrazek do artykułu: Studenci zawiesili strajk okupacyjny

  Choć protestujący studenci nie porzucają swoich postulatów, czyli odrzucenia Ustawy 2.0, zawieszają strajk okupacyjny. Pracę nad nowym ustrojem uczelni trwają obecnie w Sejmie, jak przekonuje resort nauki, nie ma mowy o wycofaniu się z projektu. Więcej

 • Sejm o konstytucji dla nauki

  Obrazek do artykułu: Sejm o konstytucji dla nauki

  Autonomia uczelni jest zagwarantowana konstytucyjnie, prawie wszyscy podkreślają, że ta ustawa ją zwiększa – podkreślał minister nauki Jarosław Gowin. W Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą 2.0, reformującą ustrój uczelni. Więcej

 • Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Obrazek do artykułu: Bestsellery maja 2018 w księgarni profinfo.pl

  Najlepiej sprzedające się podręczniki w księgarni internetowej www.profinfo.pl w maju 2018 r. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE