Strona główna » Akademicki Związek Sportowy - największe stowarzyszenie sportowe w Polsce

Akademicki Związek Sportowy - największe stowarzyszenie sportowe w Polsce

18.08.17

Gdzie wśród form zorganizowania działalności sportowej należy umiejscowić Akademicki Związek Sportowy? Odpowiedź na to pytanie należy poszukać w podstawowej regulacji sportu w Polsce - ustawie o sporcie oraz w podstawowej regulacji AZS - jego statucie.

articleImage: Akademicki Związek Sportowy - największe stowarzyszenie sportowe w Polsce fot. Thinkstock

Działalność sportowa jest często utożsamiana z pojęciem sportu, rozumianego jako: wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
Ustawodawca wyraźnie wskazuje, iż działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego, działającego jako osoba prawna. Ponadto kluby sportowe, w liczbie co najmniej 3, mogą tworzyć związki sportowe, działające w formie stowarzyszenia lub związku stowarzyszeń.
AZS to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce, które w swojej bogatej, ponad stuletniej historii ukształtowało wielu wybitnych sportowców. Osiągane przez nich sukcesy zapisały się w historii polskiego sportu. W szeregach AZS rywalizowali Halina Konopacka (lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, 1928), Waldemar Baszanowski (ciężarowiec, mistrz olimpijski 1964 i 1968, czterokrotny mistrz świata) czy Jacek Wszoła (skoczek wzwyż, mistrz olimpijski 1968, wicemistrz olimpijski 1980).

 

AZS w obrocie prawnym posiada formę stowarzyszenia, mogącego prowadzić działalność gospodarczą. Oznacza to, iż rygor prawny któremu będzie podlegać to w szczególności ustawa prawo o stowarzyszeniach. Szczegółowy zakres funkcjonowania AZS znajdziemy w jego statucie.
Dowiemy się z niego m.in. o terenie działania, formie zorganizowania, barwach czy celach działania, do których zaliczamy upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki, podnoszenie sprawności fizycznej i polepszanie stanu zdrowia społeczności akademickiej, rozwijanie sportu wyczynowego w środowisku akademickim, kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za losy macierzystego klubu, szkoły wyższej i środowiska, podtrzymywanie tradycji narodowej, rozwój świadomości, rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej, działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, działanie na rzecz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, działanie na rzecz organizacji wolontariatu czy też przeciwdziałanie patologiom społecznym.
Ponadto, w statucie występują informacje dotyczące członków stowarzyszenia, organów, jego jednostek organizacyjnych czy też przewidzianych wyróżnień i kar.
Członkami mogą być osoby fizyczne i prawne. Członkowie dzielą się na: zwyczajnych (studenci, absolwenci i pracownicy szkół wyższych oraz inne osoby pełnoletnie), uczestników (uczniowie szkół podstawowych i niepełnoletni uczniowie szkół ponadpodstawowych) oraz honorowych i wspierających.

Władzami naczelnymi AZS są: Zjazd, Zarząd Główny, Prezydium Zarządu Głównego, Główna Komisja Rewizyjna oraz Główny Sąd Koleżeński.

Jednostkami organizacyjnymi AZS są kluby uczelniane, kluby środowiskowe oraz organizacje środowiskowe. Kluby uczelniane i środowiskowe powstają z woli członków założycieli. Organizację środowiskową tworzą wszystkie kluby AZS działające na określonym obszarze.
AZS poprzez swoje jednostki organizacyjne w postaci klubów sportowych, klubów środowiskowych i organizacji środowiskowych prężnie działa na różnych płaszczyznach. Z jednej strony krzewiąc postawy aktywności fizycznej. Wśród licznych korzyści jakie wiążą się z członkostwem można wymienić preferencyjne warunki korzystania z infrastruktury sportowej. Z drugiej strony, uczestnicząc jako klub uczelniany w rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie.

Kacper Lewandowski

18.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • XXI Festiwal Nauki na UW

  Obrazek do artykułu: XXI Festiwal Nauki na UW

  Od 22 września do 1 października na Uniwersytecie będą odbywać się wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty i wycieczki naukowe, w których będzie mógł wziąć udział każdy. Tematów spotkań jest kilkaset: od socjologii, prawa i historii po geologię i... Więcej

 • Prof. Królikowski kontrolowany przez prokuraturę

  Obrazek do artykułu: Prof. Królikowski kontrolowany przez prokuraturę

  Białostocka prokuratura rozpoczęła szczegółowe badanie powiązań prof. Królikowskiego ze spółką paliwową, która pojawiła się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT. Działania te rozpoczęły się, gdy w mediach pojawiała się informacja, że to prof.... Więcej

 • Tytuł profesora uczelni także dla doktora

  Obrazek do artykułu: Tytuł profesora uczelni także dla doktora

  Na stanowisku profesora uczelni będzie można zatrudnić doktora, a nie jak dotychczas, doktora habilitowanego. Wystarczą osiągnięcia dydaktyczne. Więcej

 • Sąd: pirackie pliki muszą zniknąć z Chomika

  Obrazek do artykułu: Sąd: pirackie pliki muszą zniknąć z Chomika

  Serwis do przechowywania plików musi kasować konta użytkowników, którzy udostępniają pirackie pliki - orzekł krakowski sąd. Chomikuj.pl ma też monitorować sieć, sprawdzając, czy wyszukiwarki nie wyświetlają linków do filmów. Więcej

 • Satysfakcja ważniejsza niż łatwy zarobek

  Obrazek do artykułu: Satysfakcja ważniejsza niż łatwy zarobek

  Co drugi przedstawiciel pokolenia Y postrzega pracę jako źródło satysfakcji, a nie przykry obowiązek. Według raportu „Motywacje Młodych”, co trzeci pracuje bo chce, a nie musi - wynika z raportu Microsoft. Więcej

Nowy LEX Student Prawa
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE